Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Další trest pro Orbánovo Maďarsko: už žádná studia v zahraničí

Kvůli porušování zásad právního státu má v Maďarsku skončit populární program Erasmus

Viktor Orbán • Autor: ČTK / DPA / Christoph Soeder
Viktor Orbán • Autor: ČTK / DPA / Christoph Soeder

Není to žhavá novinka, ale maďarská vláda o tom raději měsíc mlčela - součástí trestu pro vládu Viktora Orbána, jíž EU pozastavil výplatu společných fondů, je i program Erasmus. V praxi by to znamenalo, že většina maďarských studentů, mladých výzkumníků a učitelů přijde o možnost vycestovat za vzděláním do zahraničí. Se zprávou přišel deník Népszava. Je to první citlivý a hmatatelný dopad sankcí, které na konci minulého roku na Maďarsko uvalily ostatní členské země kvůli pošlapávání právního státu, jeho ovládnutí a systematické korupci.

Konec Erasmu - respektive celého programu Erasmus+, do nějž populární výměnný program spadá - se týká poslední výtky. Smlouvy končí těm maďarským univerzitám, které jsou spravované zvláštními nadacemi. To je několik let fungující praxe, kterou Orbánova vláda zavedla: veřejné univerzity převedla do majetku nově zřízených nadací, které vedou politici státostrany Fidesz.

Jejich dohled nad financemi a personáliemi univerzity je naprostý. Nadace spravují drtivou většinu maďarských univerzit včetně těch největších a nejprestižnějších (výjimku tvoří jen budapešťská ELTE). Unijní prostředky do nich nepoplynou právě kvůli politické kontrole nad svěřenými penězi. Nezávislí novináři už přinesli několik svědectví (avšak anonymních a ne zcela jasně doložených) o podvodech s unijními penězi a machinacemi se stipendii.

„Vysokoškolské vzdělání se vrátí o dvacet let zpátky. Nevím, jestli bude dávat smysl na nadačních univerzitách vůbec studovat,“ řekl v rozhovoru se serverem Qubit János Fazekas, profesor práva a veřejné správy právě z ELTE, které se trest netýká, a její studenti se budou moci programů Erasmu účastnit dál. Za celou existenci programu takhle vycestovalo skoro 90 tisíc maďarských studentů. Program má podobně velký význam v méně viditelné a méně početné podobě - stáží a stipendií pro doktorandy a mladé výzkumníky.

Studenti postižených univerzit vyjadřují znepokojení a zděšení, případně naději, že jde o „nedorozumění“. Zástupci jejich vedení se k celé věci příliš nevyjadřují. „Uvidíme, jak to bude,“ nechal se slyšet Tibor Navracsics, ministr pro místní rozvoj a hlava Panonské univerzity ve Veszprému.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].