Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Co by se měl Zelenskyj naučit od Orbána

Maďarská vládní propaganda vyrazila na obranu svého premiéra

Viktor Orbán na summitu EU • Autor: Profimedia
Viktor Orbán na summitu EU • Autor: Profimedia

„Viktore, víš co se děje v Mariupolu? Měl by ses v Budapešti projít po břehu Dunaje, je tam památník zavražděných Židů, byl jsem tam se svou rodinou. Vraždění, které připomíná, se teď odehrává znovu, jen trochu jinde. Myslím, že by ses měl rozhodnout, na které straně stojíš,“ oslovil maďarského premiéra Viktora Orbána minulý týden přes obrazovku na eurosummitu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Co v tu chvíli Viktor Orbán cítil, ví jen on sám.

Tak končí analýza, kterou vám před nedělními maďarskými parlamentními volbami přinášíme v aktuálním Respektu. Co cítil Orbán ve chvíli, kterou si na videozáznamu pustily miliony lidí po celém světě, stále nevíme. Přes víkend se ale ukázalo, jak zareagovala maďarská vládní propaganda. Vůbec se nedrží zkrátka: vyrazila na obranu svého premiéra a s dávkou mezinárodní odvahy se pustila přímo do ukrajinského prezidenta, současné světové superstar. V náznacích ho viní z rozpoutání konfliktu a rozhodně z “drzosti”, s níž si dovolil Orbána urazit.

Dobrým příkladem může být celostátní deník Magyar Nemzet. Kdysi nejctihodnější maďarské noviny už řadu let patří do mediální stáje vládní strany, od roku 2018 jsou pak přímo vlajkovou lodí a nezastřeným hlasem vládní propagandy. Respektive její “vysoké” odnože, neboť se v něm přece jen objevuje mírnější a uhlazená verze toho, co vládní média píší a říkají na méně exponovaných místech.

“Zelenskyj je ignorant. Měl vědět, že Viktor Orbán bude s neochvějnou důsledností a odhodláním trvat zcela jednoznačně na strategii, pro niž se Maďarsko v současné chvíli rozhodlo. (…) Ukrajinská hlava státu by neměla Viktora Orbána volat k odpovědnosti, měla by se od něj učit.” Tak končí jeden z víkendových komentářů v tomto listu. A diví se Zelenského bláhovosti, s níž žádal větší zapojení Maďarska do boje proti Rusku. Podle deníku mu mělo být jasné, že Orbán “nepošle Maďary okamžitě na smrt” do války, s níž “nemají vůbec nic společného”.

Tato válka není naše, vždy zůstaneme bokem a topení zůstane vždy levné, toho já jsem zárukou, zní ostatně Orbánovo předvolební motto. Na rozdíl od levice, která vás chce poslat na smrt v zájmu Bruselu a Washingtonu, dodává. Volby se budou konat za sedm dní a síly jsou relativně vyrovnané. Vládní Orbánův Fidesz má nejspíš stále ještě mírný náskok, ale události posledního měsíce Orbánovi, který s Vladimirem Putinem už před lety spojil svou politickou budoucnost, jednoznačně škodí. Jejich výsledek je tedy nejistý a vítězství sjednocené opozice je stále reálné.

Magyar Nemzet tak zprávu o tom, čí válka to není, v barvitých detailech předává dál. Velmi rychle zapracoval také reakci Viktora Orbána, který Zelenského výzvu glosoval slovy, že “on, Orbán, je právník, a tak jedná jako právník. On je herec, tak jedná jako herec. Nevidím na tom nic zvláštního”. Další text tak zesměšňuje zahraniční dobrovolníky, kteří na Ukrajinu vyrazili bojovat (deník o nich zpravidla referuje jako o “žoldácích”) - a právě Zelenského hereckou minulost. Všichni zúčastnění se prý těší, až bude možné zfilmovat příběh slavného kanadského snipera na Ukrajině. “Režírovat bude třeba Tarantino, krvavé je to dost, a hlavní roli může hrát Zelenskyj, jestli mu to za to bude stát,” píše se v článku.

Analytici v této jízlivosti a touze urazit dlouhodobě vidí podobnost tónu s ruskou propagandou. Obsahový překryv je logický - maďarským vládním médiím ruský narativ o zvrhlém Západu vyhovuje a přebírání ruského zpravodajství pokračuje i v době války. Čtenáři Magyar Nemzetu se proto dozvěděli i to, že podle ruských zdrojů Hunter Biden, syn současného amerického prezidenta, financoval ukrajinské laboratoře, kde se vyráběly biologické zbraně. A druhým význačným donorem byl podle Rusů kdo jiný než … George Soros.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].