Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

ČNB: Byty jsou místy předražené až o čtvrtinu, roztáčí se spirála

Hypotéky enormně rostou, banky dostaly za úkol posílit rezervy

Ilustrační foto • Autor: Matěj Slávik
Ilustrační foto • Autor: Matěj Slávik

Byty v Česku jsou podle centrální banky v průměru nadhodnocené o 18 procent a „ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů až o 25 procent“. Česká národní banka to uvádí v nové verzi zprávy o finanční stabilitě, kterou vydává dvakrát ročně.

Plné znění zveřejní v červnu, základní shrnutí banka zveřejnila hned poté, co zprávu ve čtvrtek projednala bankovní rada. Spolu s dokumentem rada schválila také zdvojnásobení povinné kapitálové rezervy, kterou musí banky ukládat stranou, aby byla zajištěna jejich odolnost proti realitní bublině.

S růstem cen roste i velikost hypoték, které jsou Češi ochotni na sebe vzít. Výsledkem je podle ČNB „opakované roztáčení spirály“, kdy ceny bydlení a dál ruku v ruce stoupají. Za posledních osm let byty zdražily podle statistik ČNB o 70 procent, tedy výrazně víc než vzrostly příjmy. Banka tím jinými slovy dává za pravdu všeobecně známému jevu, že dostupnost vlastního bydlení je čím dál horší a že na tom nic nezměnila ani pandemie a s ní spojený ekonomický útlum.

Ve zprávě se dále na adresu bankovního sektoru uvádí, že „ČNB považuje úvěrové standardy za hraničně uvolněné“ – jinými slovy velikost hypoték, které klienti bank čerpají, roste a dostává se až na hranici, kterou je centrální banka coby orgán zodpovědný za zdraví finančního sektoru ochotna tolerovat.

S růstem hypoték se zvedá jak míra zadlužení domácností, tak výše splátek v relaci k příjmům. Centrální banka už dříve zavedla limity na to, kam banky mohou v těchto poměrových ukazatelích jít. Bankovní rada je zatím nechala beze změny, ale ve své zprávě banky upozornila, že půjdou-li při poskytování hypoték ještě do většího rizika, budou se kritéria v budoucnu zpřísňovat.

Hypotéky už nyní tvoří v bilancích bank polovinu úvěrů, což je podle ČNB v EU nadprůměr. „Rostoucí koncentrace úvěrů spojených s financováním nemovitostí je tak pro domácí bankovní sektor jedním ze strukturálních rizik,“ varuje zpráva.

Povinná „proticyklická“ kapitálová rezerva se proto zvedá z nynějšího půl procenta na rovné jedno procento, a to s účinností od července příštího roku, aby banky měly dost času rezervu vybudovat. Guvernér ČNB Jiří Rusnok ale zároveň zopakoval, že kapitálová síla bank je na rekordní úrovni a že v polovině příštího roku už podle prognóz ČNB bude ekonomika zpátky v normálním stavu, což má bankám tvorbu rezerv usnadnit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].