Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Česko po volbách: Ministerstvo bez Richterové, Ovčáček bez žalmů, video se Zemanem bez důkazu

Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Kancléř Vratislav Mynář • Autor: Petr Hloušek / Borgis / Profime
Kancléř Vratislav Mynář • Autor: Petr Hloušek / Borgis / Profime

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Definitivně churavý prezident

Senát si vyžádal zprávu Ústřední vojenské nemocnice, kde je hospitalizován Prezident Miloš Zeman. Česká veřejnost tak konečně ví, že prezident není schopný plnit svoje pracovní povinnosti. Senát už chystá usnesení, kterým by Miloše Zemana dočasně zbavil pravomocí. Dá se očekávat, že pokud se 8. listopadu sejde nová sněmovna, jak je v plánu, bude aktivování příslušného ústavního článku 66 jedním z prvních kroků, které noví poslanci učiní. Senátoři by ho měli projednávat už 5. Listopadu.

Skončilo tak několikadenní drama, které se kolem prezidentova zdravotního stavu odehrávalo. Jeho okolnosti prošetřuje i policie. Zároveň mizí jedna nejistota. Pokud by parlament prezidenta jeho pravomocí nezbavil a jeho zdravotní stav se nezlepšil, což je podle lékařů nepravděpodobné, byla by jednání o nové vládě zablokovaná. Prezidentské pravomoci si rozdělí předsedové sněmovny, Senátu, vlády a Ústavního soudu.

Předsedkyní sněmovny bude šéfka TOP 09

S výjimkou premiérského postu pro Petra Fialu jde o první důležitou personálii, na níž se rodící koalice dohodla. Sněmovna bude mít podle jejích plánů šest místopředsedů, dva posty dostane ANO, po jednom pak ODS, lidovci, Piráti a Starostové. SPD Tomia Okamury vyjde naprázdno, což cítí jako křivdu a trvá alespoň na jednom místopředsednickém místě. Jako pirátská místopředsedkyně se přihlásí Olga Richterová. To je překvapení, o Richterové se dlouho mluvilo jako o jasné adeptce na místo ministryně práce a sociálních věcí. O politickém vyjednávání obsazení vlády si můžete víc přečíst na našem webu.

Nad Hradem se smráká

Kancléře Vratislava Mynáře, který hrál ohledně zdraví svého prezidentského šéfa už zmíněnou krajně nejasnou hru, k odstoupení vyzval současný premiér Babiš i pravděpodobný budoucí premiér Fiala. Mynář sám odstoupit nehodlá, vydrží tedy na svém místě až do 8. listopadu. Pokud v ten den parlament odebere prezidentovi jeho pravomoci, osud kancléře se ocitne v rukou premiéra, a bude tedy pravděpodobně sečten. Policie, která šetří události posledních týdnů a dnů na Hradě a v Lánech, se s největší pravděpodobností bude zajímat o Mynářovu roli.

Zemanův poradce Martin Nejedlý přijde o jednu z cenných vymožeností, diplomatický pas, který z obtížně pochopitelných důvodů vlastnil a nejspíše kvůli obavě z prezidentské msty mu jej ministerstvo zahraničí ponechávalo. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek dal nyní Nejedlému sedm dní na jeho vrácení, pak dokument zneplatní. Hradní tiskový mluvčí Jiří Ovčáček se zase dozvěděl od Asociace public relations, že svou práci vykonává neprofesionálně a neeticky. Z velmi pozdního odhalení svých kolegů si Ovčáček nejspíše mnoho dělat nebude, ovšem veřejně se žádným žalmem neupokojí: jak informuje Český rozhlas, kancléř Mynář mu to už dříve zakázal.

Státní zástupce požádá o vydání Babiše nové poslance

Jaroslav Šaroch měl původně o vznesení (či nevznesení) obžaloby premiéra kvůli dotačnímu podvodu na Čapím hnízdě rozhodnout do středy. Protože však Babiš získal nový poslanecký mandát a s ním imunitu, není možné postupovat v trestním řízení dál. Minulá sněmovna Babiše imunity zbavila, Šarochova nová žádost je tedy formalita a nedá se z ní vyvozovat, jak se státní zástupce rozhodne a zda půjde premiér Babiš před soud.

V posledních týdnech se v případu objevily nové informace, především výpověď Babišova syna Andreje, který měl v machinacích hrát roli takzvaného bílého koně. Vztahy otce a syna Babišových jsou špatné, Babiš ml. svého otce veřejně kritizuje a haní. Podle serveru Seznam Zprávy se ve středu obrátil na policii, neboť se s ním jeho otec údajně chce setkat. Podle Babišova syna a jeho advokáta by se mohlo jednat o ovlivňování svědka.

Covid se chystá na příští vládu

Nastupující vláda, ať už bude jakákoliv, s velkou pravděpodobností nastoupí do rozjeté epidemické tramvaje. Počty nakažených a především hospitalizovaných rostou a podle expertů je Česko na cestě k další zdravotnické krizi. Což je eufemismus pro desítky a stovky mrtvých denně, především starých a nemocných. Je ale otázka, zda v Česku, kde z vyspělých zemí zemřelo téměř nejvíc lidí, tahle vyhlídka s většinou obyvatel bude nějak hýbat. Dosluhující vláda zpřísnila podmínky pro nošení respirátorů a personál restaurací bude muset od začátku listopadu kontrolovat bezinfekčnost (jak je to běžné v zemích na jih a západ od nás). A kabinet neočkované lidi motivoval k vakcinaci, zrušil preventivní testy zdarma.

Mynář zveřejnil video s podpisem

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář zveřejnil ve čtvrtek videozáznam z návštěvy předsedy sněmovny Radka Vondráčka u prezidenta Miloše Zemana v ÚVN, na které došlo k podpisu listiny svolávající zasedání sněmovny na 8. listopadu. Mynář prohlásil, že ho prezident pověřil jejím připravením ještě před nástupem do nemocnice. Na čtvrtečním brífinku se také ohradil proti tomu, že by on nebo někdo jiný manipuloval nebo falšoval podpis prezidenta. Je připraven poskytnout součinnost policii. Současně prohlásil, že kancelář postupovala v souladu s platnou legislativou. Mynář také oznámil, že ceremoniál předávání vyznamenání osobností, který se koná 28. října, bude odložen pokud prezident nerozhodne jinak.

Zeman je v ÚVN od 10. října, podrobnosti o jeho zdravotním stavu Pražský hrad ani nemocnice nezveřejnily. Nemocnice Senátu v pondělí sdělila, že prezident v současné době nemůže vykonávat pracovní povinnosti a dlouhodobá prognóza je „hodnocena jako krajně nejistá“. Politici proto začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu sněmovny podle článku 66 Ústavy - a podle politologů a expertů oslovených Českou televizí na tom zveřejnění videozáznamu nic nemění a nic nedokazuje.  Média si také všímají, že lidé okolo prezidenta na videu neměli roušky. Podle debatujících na sociálních sítích zase nebylo na podepisované listině vyplněné datum.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (TOP - STAN) řekl, že briefing chápe jako snahu kancléře Mynáře o svou vlastní obranu obranu, a zveřejnění videa „starého nemocného muže“ označil za neetické. Zástupci hradní kanceláře jsou za informování o stavu prezidenta kritizováni, Mynář čelí kritice i kvůli tomu, že k Zemanovi přivedl předsedu sněmovny Vondráčka Stalo se tak již v době, kdy měl informace o pracovní neschopnosti prezidenta. Záležitostí se již zabývá policie. Politici kancléře vyzvali k odstoupení, ten tak učinit odmítl.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].