Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Česko po volbách: Tipy na složení vlády, kontroly v hospodách, otázky na Babiše

Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Lídři koalice Spolu v Senátu • Autor: Milan Jaroš/Respekt
Lídři koalice Spolu v Senátu • Autor: Milan Jaroš/Respekt

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Kdo bude ministrem

A samozřejmě i ministryní. Je to oblíbená povolební hra médií, v posledních letech i sociálních sítí. V okamžiku, kdy začnou jednat představitelé koaličních stran o programu budoucí vlády, rozjede se velká tipařská soutěž, kdo a na jakém ministerském postu bude představovat a hájit v dalších letech vládní vize (pokud ho brzy neodstaví skandál nebo neschopnost). Stejné je to samozřejmě i tento podzim. Novináři osloví své blízké kontakty mezi politiky a z jejich slov – zásadně pronášených mimo mikrofon – se snaží analyzovat, kdo má největší šanci stát se ministrem a který rezort povede (udělal to autor těchto řádků kvůli článku v novém Respektu).

Politici jsou pod slíbenou anonymitou celkem otevření. Když se podaří rozmluvit šest až sedm důležitých straníků, dá se z jejich slov a tipů složit možný profil budoucího vládního kabinetu. Jaká bude tedy vláda? Co vychází ze slov straníků? Finance by měl krotit Zbyněk Stanjura z ODS. Ministrem zahraničí by se mohl stát Pirát Jan Lipavský. Ministryní obrany Jana Černochová z ODS, ministrem vnitra Vít Rakušan, šéf STAN, ministrem spravedlnosti buď Pavel Blažek z ODS, nebo Jakub Michálek od Pirátů, větší šanci má prý ten první, pro Piráta Michálka se možná počítá s ministerským postem bez portfeje, který bude zajišťovat vládní legislativu. Ministrem životního prostředí se může stát předseda lidovců Marian Jurečka. Ivan Bartoš bude mít na starost digitalizaci. O post ministra zemědělství prý moc zájem není – budoucího šéfa rezortu čeká nejen souboj s nejmocnějším zemědělcem Andrejem Babišem, ale především pokus napravit velkou nespravedlnost v chování státu a vlády vůči malým zemědělcům. Tipy na další posty si můžete přečíst v řadě médií, pokud vás zajímá, co zjistil autor tohoto newsletteru, tak v už zmíněném článku v Respektu.

Covidové kontroly v hospodách

Od pondělí platí nové vládní nařízení – do hospod, barů, restaurací a kaváren smí občané pouze s dokladem o ukončeném očkování, čerstvém PCR testu nebo dokumentem o prodělané nemoci (v posledních 180 dnech). Provozovatelé přijali předpis celkem bez protestů. Jsou tři možnosti, říkají. Možná začne do restaurací a barů chodit více lidí, protože se tam budou cítit – obklopeni zkontrolovanými hosty – jistěji. Nebo je nutnost předložit doklad odradí, potom budou bojovat hospody o přežití; jejich provoz už dost zdevastovaly proběhlé lockdowny. Nebo se toho moc nezmění, protože se to všechno ve většině provozoven tak nějak obejde. Personálu se do kontrol nechce, nemá ani možnost ověřit pravost hostem předloženého osvědčení.

Otázka je, co s lidmi, kteří doklad nepředloží, a budou se stejně dožadovat konzumace. Jak ho vyhodit z hospody? Personál ho nemusí obsloužit, ale co s rizikovým hostem, který trčí neobsloužen v baru či kavárně? Dá se volat policie, ale ta nemá na vyhazování podobných existencí z hospod dostatečnou personální kapacitu. Zaměstnanci hospod si taky stěžují, že musí hosty obsluhovat, a nebudou na pořádnou kontrolu mít čas. A tak dál, tohle vše a mnoho dalších podivností o tématu si autor vyslechl na různých rozhlasových stanicích, při čekání v zácpě na D1. Bylo těch zpráv a rozhovorů na tohle téma během postávání na dálnici opravdu dost. Jeden z největších problémů Česka po volbách – zdálo se.

Projev Andreje Babiše

„Vývoj doma i ve světě tomu také nepomáhá. Zvlášť nyní kvůli rostoucím cenám energií, situaci v automobilovém průmyslu a výraznému zvyšování cen ve stavebnictví, službách a dalších odvětvích. Z novinových titulků se zdá, že se na nás řítí jedna pohroma za druhou. Možná i nás tak trochu zachvátila nemoc - možná to není jen nemoc těla, ale i nemoc duše. Proto si myslím, že bychom se měli, a zvlášť v tento sváteční den, zastavit a zhodnotit situaci s chladnou hlavou. Ano, výhled není zrovna optimistický, ale naše republika a náš národ se dokázal vyrovnat s mnohem horšími obdobími. V minulém století nás nezlomily dvě okupace a dlouhé roky nesvobody. A v tomto století jsme museli čelit různým přírodním katastrofám či politickým krizím.“

Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš/Respekt
Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš/Respekt

Tohle opravdu řekl Andrej Babiš ve svém premiérském projevu v den výročí vzniku Československé republiky. A taky tohle: „Samozřejmě, že naše neshody bývají někdy vyostřené. Koneckonců, i o tom je demokracie. Ale právě v nejtemnějších dobách a během nejsložitějších situací, kdy bylo opravdu zle, náš národ vždycky držel při sobě. Vždycky nás dokázalo spojit, když jsme cítili, že budoucnost naší země a našich dětí je v ohrožení.“

Má smysl uvažovat o tom, jestli se mu dá věřit, že to myslel aspoň trochu vážně? Ne. Možná má smysl přemýšlet nad tím, proč to řekl. Pamatovat si, co řekl, a od zítřka a kdykoli v budoucnu mu to neustále připomínat. Protože on patřil mezi politiky, kteří vnesli do společnosti ony neshody, sváry; byl to on, kdo patřil mezi protagonisty nejednoty, lží, obviňování a manipulace. Ptát se ho znovu a znovu. Pokud je to začátek jeho prezidentské kampaně, tak se ho ptát o to víc.

Další konzilium

O tom, jestli je prezident Miloš Zeman zdravotně schopen další týdny a měsíce vykonávat svou funkci, spolurozhodne zpráva lékařského konzilia. Skupina lékařů by se měla sejít poprvé 5. listopadu. V rozhovoru pro regionální Deník to uvedl jeden z jeho členů, končící rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Řekl také, že neví, kdo další do skupiny patří. „Pan profesor Miroslav Zavoral nás oslovoval jednotlivě,“ sdělil ke komunikaci s ošetřujícím lékařem prezidenta. Účast už dříve potvrdili médiím chirurg Pavel Pafko nebo protagonista celostní medicíny Pavel Kolář.

Zpráva tohoto konzilia by se mohl stát podkladem pro jednání obou komor českého parlamentu, který by měl – možná - v průběhu listopadu rozhodnout, jestli kvůli zdravotnímu stavu dočasně nezbaví Miloše Zemana pravomocí a podle litery Ústavy je nepřevede na sněmovnu, Senát a premiéra. O léčbě prezidenta už rozhoduje lékařské konzilium odborníků Ústřední vojenské nemocnice. Vznikající a zbytečně utajované konzilium bude mít poradní hlas - a čeká se, že zprávě o stavu prezidenta dodá prestiž jeho členů patřičný důraz.

Zemanův lékař Miroslav Zavoral, ÚVN • Autor: Profimedia
Zemanův lékař Miroslav Zavoral, ÚVN • Autor: Profimedia

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].