Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Česko odmítlo nákup vakcíny AstraZeneca od Spojených arabských emirátů

Podle ministra Hamáčka se epidemiologická situace v zemi stále zhoršuje

Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš
Ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

V době, kdy prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš uvažují o možnosti dovézt ruskou vakcínu Sputnik V, která není schválená Evropskou lékovou agenturou, odmítlo Česko nabídku nákupu velkého množství vakcín AstraZeneca od Spojených arabských emirátů. Zprostředkovatel z této země se obrátil na zdejší úřady, ale podle informací Respektu Praha zatím tuhle možnost nevyužije.

„Zklamalo mě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Dostali jsme nabídku na nákup milionu dávek vakcíny AstraZeneca ze Spojených arabských emirátů, vyrobené díky licenci v Indii. Tato vakcína by v Česku byla nejpozději za dva měsíce a výrazně by nám pomohla v tempu vakcinace. Ministerstvo zdravotnictví bohužel tuto nabídku odmítlo, stejně jako naši avizovanou snahu oslovit přímo výrobce v Indii. Chápu, že cena je vyšší, ale je dána celosvětovou poptávkou,“ řekl Respektu ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Důvody odmítnutí jsou v tuto chvíli nejasné. Delegátka ministerstva zdravotnictví to měla ve středu podle dalších přítomných vysvětlovat na Ústředním krizovém štábu tak, že jde o neautorizovanou nabídku. Co přesně to znamená, není jasné. Možné je i to, co zmiňuje Petříček:  že Spojené arabské emiráty nabízely vakcínu od AstryZenecy vyráběnou v Indii, a tedy šarži, pro niž nemusí být vydáno evropské povolení. Na rozdíl od vakcín společnosti vyráběných AstrouZenecou na Západě, které jsou schválené Evropskou lékovou agenturou.

Tuto variantu posléze potvrdil na twitterovém účtu úřadu ministr zdravotnictví Jan Blatný: „Žádnou oficiální nabídku na koupi vakcín AstraZeneca jsme od Spojených arabských emirátů neobdrželi.  Z této země přišla nabídka od zprostředkovatele na nákup z Indie. Šlo o šarži, která nemá v EU povolení. Vakcíny musíme nakupovat tak, aby byla zajištěna bezpečnost,“ uvedl.

Ministr vnitra Jan Hamáček po středečním zasedání Ústředního krizového štábu řekl, že v Česku se dál zhoršuje epidemiologická situace. „Situace je vážná, došlo na krizové scénáře. Podle odborníků by se mohl počet nových případů přiblížit hranici 20 tisíc. Budeme se snažit dělat vše proto, abychom situaci zvládli,” uvedl ministr.

Hlavním problémem jsou momentálně přeplněné nemocnice, v nichž docházejí lůžka. Vláda proto dojednala devatenáct míst pro pacienty v Německu, i když se tomu doposud bránila, dvacet jich už nabídlo i Švýcarsko. Německo nabízí ještě další místa, stejně jako Rakousko i Polsko.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].