Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Byty, ekologie, konec pijavic a kmotrů. Piráti a Starostové nasadili pro mladé voliče ráznější tón

Koalice chce přivést nejnovější generaci k urnám představeným plánem "Není nám to ukradený"

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

„Tahle vláda nám, ale i vám mladým krade budoucnost a je jim spousta témat jedno,“ hřímal v pátek odpoledne v pražském Rock Café do mikrofonu předseda Pirátů Ivan Bartoš. „My máme plán, jak vrátit mladým budoucnost,“ dodal druhý člen koaličního moderátorského tandemu, šéf STAN Vít Rakušan. Po úvodním krátkém slovu tak Bartoš i Rakušan předávají slovo sedmi politikům pod 35 let stojícím za jejich zády.

Právě tito zástupci koalice na kandidátních listinách po celé České republice jsou  autory programu pro mladé voliče s názvem „Není nám to ukradený“, který v pátek představili. A zahájili tak zároveň kampaň cílenou právě na mladou generaci voličů ve snaze přesvědčit je, aby dorazili v říjnu k urnám.

V „programu pro budoucnost“ - jak seznamu témat pro mladé koalice přezdívá - řeší sedm okruhů, které považují za nejdůležitější pro život mladých lidí. Patří mezi ně dostupné bydlení, kde chtějí politici z koalice Pir-STAN umožnit obcím regulovat Airbnb, využívat obecní byty nebo zajistit v menších městech takové prostředí, aby mladí lidé nemuseli kvůli pracovním nabídkám a kvalitnějšímu životu odcházet do velkých měst.

V otázce vzdělávání mluví například o tom, že ve školách se nedostatečně učí to, co bude příští generace do života potřebovat, chtějí přivést do školství 20 tisíc odborníků z praxe, jsou proti zavedení školného a chtějí přidat učitelům. Téma typické pro celou Pirátskou stranu, tedy digitalizace, pak promítají do slibu zařídit digitální státní správu nebo zavést pravidlo „jednou a dost!“ - kdy občan poskytne své údaje jen jednou a ostatní úřady si je už budou s jeho souhlasem sdílet.

Mladí Piráti a Starostové mluví také o tom, že ukončí spalování uhlí nejpozději do roku 2033, zajistí v létě příjemnější život ve městech díky výsadbě stromů a obecně se budou zasazovat za důslednější ochranu životního prostředí. Akcentují také otázku zavedení manželství pro všechny, boj proti sexuálnímu násilí nebo důraz na duševní zdraví.

Zahájení kampaně pro mladé bylo otevřené pro širší veřejnosti, čehož v pátek odpoledne využilo šedesát až sedmdesát mladých lidí, kteří se místo streamu přišli na politiky podívat osobně. Mezi nimi byl i dvacetiletý Jan Škrpálek z Liberce, který je už rozhodnutý Piráty se Starosty volit, ale dorazil, protože ho prý zaujalo, co si koalice pro jeho věkovou skupinu připravila. „Ze začátku mi přišla jejich kampaň nepovedená, mají slabší kampaň, ale dnes to na mě působilo velmi dobře a neměl jsem pocit, že to bylo mimo nebo trapné - což u Pirátů i Starostů obecně platí, pokud se bavíme o cílení na mladé voliče,” říká Škrpálek.

Tahle cesta bude lepší

Rozdíl, který si cílová skupina chválila, byl jasný hned od počátku. Už lídři společného uskupení Rakušan a Bartoš zvolili ostřejší rétoriku, než je jejich zvykem. V Rock Café tak zněla slova o tom, že “i děti dnešní mladé generace budou pravděpodobně platit dluhy, které nasekala odcházející vláda”, nebo že je potřeba zatočit s korupcí – “s pijavicemi, s tasemnicemi, s kmotry, kteří se přilepili na tento stát”.

„Mladí lidé mohou rozhodnout o budoucnosti této země. Nikdy podle mého názoru nebyla důležitější doba na to, aby mladí lidé šli volit. Mladí lidé mají možnost změnit tuto zemi, my tomu věříme,” uzavřel úvod Rakušan. Jestli ale mladí voliči k říjnovým volbám nakonec dorazí, není jisté.

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Ze sociologických dat vyplývá, že voliči do třiceti let se k volbám zatím chystají ze všech věkových skupin nejméně. To by mohl být problém právě například pro koalici Pir-STAN, ale obecně opoziční bloky včetně konzervativnějšího uskupení SPOLU, protože až 70 procent mladé generace by dle průzkumů agentury KANTAR volilo právě je.

Jakým způsobem bude koalice Pir-STAN mladší podporovatele lákat - kromě představených témat, jimž se chce v zájmu mladých v parlamentu věnovat? „Od začátku září máme velkou kontaktní kampaň, kde se střídáme v ulicích Ústeckého kraje. Spousta mladých lidí nám říká, že nevěří, že jejich hlas něco změní. Navíc program jsme psali vážně my, takže je to od mladých pro mladé, a to mi přijde důležité,“ říká Kateřina Stojanová, čtyřka na kandidátní listině v Ústeckém kraji a nejmladší krajská zastupitelka Pirátů s tím, že na mladé lidi také logicky cílí na sociálních sítích.

Podle jejího spolukandidáta Lukáše Blažeje je „výhodou“ Ústeckého kraje, že si mladá generace uvědomuje, že jejich rodné místo je do určité míry kraj bez budoucnosti. „Nemusíme je proto přesvědčovat, že téma budoucího života nejen mladé generace je zásadní - a stejně zásadní je přijít k volbám,“ dodává Blažej, který sedí rovněž v zastupitelstvu Ústeckého kraje a je kandidující dvojkou koalice.

„Kampaň měla pomalejší rozjezd,“ přiznává předsedkyně Mladého pirátstva Georgia Hejduková. Myslí si však, že témata jako ochrana krajiny, boj proti sexuálnímu násilí nebo dostupné bydlení jsou v ní reflektovány dost. „Dosavadní kampaň byla cesta, kterou jsme zkusili, a zjistili jsme, že nám v ní něco chybí,“ vysvětluje jeden ze záměrů páteční akce. „Tahle cesta bude lepší.“

Podle Barbory Urbanové, která za koalici kandiduje ve Středočeském kraji z dvanáctého místa a je jednou z ambasadorek témat, které koalice pro mladé připravila, je důvodů pro pomalejší rozjezd kampaně víc. „Vše jsme časovali na září, na finále kampaně,“ vysvětluje. „Ale měli jsme na mladé cílit více. Jenže než se to všechno připraví, trvá to,“ přiznává.

Balanc mezi jasnou rétorikou, nápaditostí kampaně a novým tónem pro mladé chválila v pátek i sedmnáctiletá Sára Vašíčková. „Přišlo mi to hodně energické, svižné. Mluvilo to k mladým a nebylo to povrchní,“ říká. K volbám ještě nemůže, jinak by také volila právě dvojkoalici, zejména kvůli Pirátům. „Shoduji se s nimi i podle volebních kalkulaček,“ popisuje. I ji na akci zajímal hlavně vyhlášený program. „Chci ho ukázat rodičům a zkusit je přesvědčit,“ vysvětluje. Ji osobně z programu nejvíce zajímá otázka klimatu – a myslí si, že například konec spalování uhlí v roce 2033 nestačí. „Už teď je pozdě a mělo by se na to ještě zatlačit,“ říká.

V tom s ní souhlasili i nečekaní příchozí, kterým se rovněž nelíbilo, jak se koalice za bezuhlíkovou budoucnost bije. Na závěr totiž dorazili zástupci klimatického hnutí Fridays for future, aby polemizovali s Bartošovým výrokem z úvodního projevu, že “za poslední čtyři roky byli jako Piráti a Starostové ve sněmovně jediní, kdo se seriózně zabýval problematikou životního prostředí”. Aktivisté předali Pirátům a Starostům – stejně jako předtím ostatním stranám a hnutím – vysvědčení za plnění úkolů pro ochranu životního prostředí a za hlasování o zákonech týkajících se klimatu. Piráti od nich dostali trojku, hnutí STAN jen dostatečnou - a to především za to, že nejsou pro ještě dřívější konec uhlí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].