Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Budu laskavý kandidát na prezidenta, slíbil tichým hlasem Babiš

Na Hrad agrese nepatří, řekl v projevu šéf ANO s tím, že jako prezident by byl nezávislý a dával by lidem naději

Andrej Babiš oznamuje kandidaturu na prezidenta • Autor: Milan Bureš
Andrej Babiš oznamuje kandidaturu na prezidenta • Autor: Milan Bureš

V centru pohybové medicíny na Chodově, nedaleko Agrofertu je tradiční místo, kde ANO pořádá své sjezdy a tiskovky, ale jako by ústřední figuru někdo vyměnil. Bývalý premiér a nyní šéf opozice, obklopen spolustraníky a po boku s manželkou, oficiálně oznamoval, proč bude kandidovat na prezidenta a jak to míní dělat. A to způsobem pro sebe nezvyklým. Pokorně, bez útoků na jiné, klidně a bez výhrad – a stejně odpovídal i na novinářské dotazy.

“Ano, rozhodl jsem se kandidovat na prezidenta České republiky,” potvrdil Babiš pomalu a státnickým tónem to, co řekl poprvé již v neděli na Nově. Sdělil, že o tom, zda kandidovat, nebo raději vyhovět hlasu svých fanoušků a kandidovat zase příště na premiéra, dlouho přemýšlel. “To, že česká vláda málo pomáhá lidem v naší zemi, pro mě znamená, že se musím pokusit stát prezidentem,” sdělil. Chce se, jak říká, pokusit zabránit tomu, co “reálně hrozí”:  “Že příští prezident půjde na ruku vládě, to by nebylo dobře. Má tu totiž být pro všechny občany.”

Andrej Babiš slíbil, že povede pozitivní kampaň, protože kandiduje pro zemi a lidi v ní. “Budu Andrej Babiš, jakého dobře znáte, jen s novou rétorikou a s novým posláním,” popsal a slíbil, že povede pozitivní kampaň. “Nekandiduji proti někomu, ale abych pracoval ve prospěch naší země,” četl rozvážně z projevu.

Promluvil také o těžké době, v níž se nacházíme, a sdělil, že chce dávat naději lidem, kteří se necítí dobře. Tu jim dá tím, že by jako prezident byl “nezávislý, nikdo ho nemůže koupit a nebude se bát mocných”. A taky řekl, že na Hradě by neužíval stejné výpady a tolik agrese, jako předvedl v parlamentu. “Atmosféra v naší společnosti by se dala krájet. Ve veřejném prostoru se setkáváme s hádkami a někdy zlobou. A vím, že to, co se toleruje v parlamentní politice, na Hrad nepatří,” řekl.

Do obvyklé polohy otloukánka, kterou mnohdy v politice používá, se vydal během projevu jen jednou - když hodnotil, že podle průzkumů není favorit prezidentské volby. “Vím, že nejdu do prezidentských voleb jako favorit. Že budu čelit přesilovce tří kandidátů pětikoalice, že moji oponenti použijí cokoliv, aby mě očernili, a že proti mně bude mediální štvanice,” vyjmenoval, co se na něj podle jeho úvah chystá. I to na tiskové konferenci popsal tichým hlasem – a na výzvu jednoho z novinářů, ať zkusí být hlasitější, vysvětlil, proč mluví potichu: slíbil být laskavý.

V prosinci pokračuje soud v kauze Čapí hnízdo, kde Babišovi hrozí trest. Zda myslel očekávatelné informování o průběhu soudu jako “mediální štvanici”, není jasné, ale na otázku, zda v případě odsuzujícího rozsudku ve věci napomáhání podvodu odstoupí z kandidatury, neodpověděl. “Vylučuju, že mě soud může zastavit, ta kauza nikdy neměla být před soudem,” řekl jen. A přijal by tedy nějakou formu omilostnění ještě od současného prezidenta? “Milost nebo abolici, mi pan prezident nabízel, když jsem byl premiér. Odmítl jsem ji. Dnes už žádná intervence prezidenta není možná. A ani bych nechtěl.”

Andrej Babiš oznamuje kandidaturu na prezidenta • Autor: Milan Bureš
Andrej Babiš oznamuje kandidaturu na prezidenta • Autor: Milan Bureš

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].