Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Babiš chce být prezident

Obsah kampaně se tak pro všechny zásadně mění

Andrej Babiš na cestě po jižních Čechách • Autor: Milan Jaroš
Andrej Babiš na cestě po jižních Čechách • Autor: Milan Jaroš

„Když vidím, jak nefunguje vláda, jak nepomáhá lidem, jak je neakční, tak jsem se rozhodl do toho jít,“ řekl v neděli večer televizi Nova Andrej Babiš. Jeho slova znamenají, že se zúčastní prezidentských voleb. Pro ostatní kandidáty je to důležitá zpráva. Nehledě na předvolební výzkumy, které naznačují Babišovu prohru, do soutěže vstupuje velmi silný hráč.

Proč?

Šéf hnutí ANO dlouho váhal. I jeho nejbližší spolupracovníci naznačovali, že se bojí další politické prohry. Předvolební výzkumy ukazují, že by jej v druhém kole porazil nejen Petr Pavel, ale i Danuše Nerudová. Proč do toho tedy jde?

Babiš ví, že jeho voliči jej milují. Podporují ho bez ohledu na výkon, skandály i minulost. Zřejmě si vyhodnotil, že i případná prohra ho nebude stát u těchto lidí kredit. Kandidaturou se opět stane jasným lídrem opozice nejen vůči vládě, ale i liberálním proudům ve společnosti. Tam v posledních týdnech dominovali spíše dezinformátoři,  jako je například Ladislav Vrabel.

Andrej Babiš také může spoléhat na špičkový marketingový tým, který mu pomohl vyhrát několikery volby. Tady sice nezaostává ani Nerudová s Pavlem, kteří mají rovněž schopné spolupracovníky. Babišova mašina ale patří k nejúspěšnějším od roku 1989. A prý je tato mašina nadšená, jak protibabišovský tábor decimuje hlavní konkurenty šéfa ANO.

A v neposlední řadě může a bude Babiš spoléhat na špatnou náladu ve společnosti. Lidé jsou nervózní z války, zdražování, energetické nejistoty. Sice se na posledních dvou bodech Babiš výrazně podílel, ale jak už bylo řečeno, jeho voličům realita ne vždy překáží.

Znovu se potvrdilo, že vláda udělala dobře, když nenominovala vlastního kandidáta. Za dnešních atmosféry by to byl pro Babiše dar z nebes. Byl by to střet vlády a opozice. On sice zkusí i tak ostatní kandidáty zarámovat jako vládní, ale přeci jen to bude mít těžší.

Silná váha

Situace je tak okamžitě dramatičtější. Dosud se zdálo, že kandidáti mohou čekat až do poslední chvíle, jestli do toho jít. Podle předvolebních preferencí. Jenže nyní bude tříštění tábora, který hájí hodnoty liberální demokracie, pomoc Ukrajině a chce konec politiky ve stylu Miloše Zemana, mnohem problematičtější. Populistická opozice má jednoho jediného relevantního kandidáta - Babiše. Bude tak strhávat pozornost k sobě, zatímco ostatní budou nuceni vést polemiku i mezi sebou.

Nemusí to automaticky znamenat problém, jen to teď budou mít všichni těžší. Babiš má druhé kolo více méně jisté. Kdo postoupí s ním a s jak poškozenou tváří, to se teprve ukáže. Předchozí volby ukázaly, že cynickým politikům projde vše. Těm, co na sebe kladou aspoň minimální nároky, naopak neprojde skoro nic.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].