Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Babiš a rozpočet: Piráti zaskakují za komunisty

Vyšší schodek neprošel z dobrých důvodů. Ale časem projde i bez KSČM

 Premiér Andrej Babiš • Autor: ČTK, Šimánek Vít
Premiér Andrej Babiš • Autor: ČTK, Šimánek Vít

Další pokus zvednout strop pro zadlužování kvůli koronaviru zatím neprošel. Stalo se tak z dobrých důvodů – vláda neobjasnila, proč další peníze potřebuje tak rychle ani jak přesně je chce utratit.  Nejedná se však o žádnou tragédii. Spor je teď spíš účetní, rezervních zdrojů má stát na účtech dost a jeho chod se jen tak nezastaví. Navíc v příštím kole po dopracování požadovaných detailů a po několika kolech vyjednávání vyšší dluh nejspíš projde.

Karambol ve sněmovně nicméně ukázal jednu důležitou věc. Komunisté sice vypadali jako hrdinové dne přicházející s racionálním a legitimním požadavkem, že mají-li držet vládu u moci, chtějí přesně vědět, za co extra peníze utratí. Jenže vyjednávání ukázalo, že Andrej Babiš už komunisty zas tak nutně nepotřebuje. Pomoc nabízejí za rozumných podmínek i Piráti, s vlastní nabídkou přicházejí také lidovci.

Babiš coby favorit průzkumů veřejného mínění má navíc ještě v záloze předčasné volby, které by mu sice uprostřed krize nejspíš hodně pokazily image, takže jde spíš jen o hypotetickou variantu. Ale proč je nezmínit jako možnost, když je všem jasné, kdo by z nich vzešel jako vítěz.

Letošní rozpočet už vláda kvůli koronaviru předělávala dvakrát: z původních 40 miliard zvedla schodek nejdřív na 200 a pak na 300 miliard. Zvýšení rovnou na půl bilionu má podle Babiše zajistit, aby do konce roku už další revize nebyla potřeba.

Návrh ale narazil ještě dřív, než se dostal na program sněmovny. Vláda ho chtěla prosadit ve zrychleném režimu legislativní nouze, rozpočtový výbor se však postavil proti, a tak ani k hlasování na schůzi sněmovny nedošlo. Šéf komunistů Vojtěch Filip po jednání s Babišem uvedl, že chce nejdříve vidět slibovaný plán investic, které vláda chystá, a že mu vadí dávat vládě bianco šek k utrácení „bez kontroly parlamentu“.

Vládní strany chtějí k rozpočtu svolat na příští týden mimořádnou schůzi; do té doby poběží jednání s komunisty a paralelně i s dalšími stranami. Půlbilionový dluh mezitím podpořil prezident Miloš Zeman, na něhož voliči komunistů obvykle dají, pro Filipa tedy bude o to těžší dělat před Babišem dál drahoty.

Navíc – jak už bylo řečeno – cesta vede i jinudy. „Nechceme to nechat v rukou KSČM,“ prohlásil v úterý místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík na vysvětlenou, proč se Piráti do jednání s vládou pouští. Podle něj má mezi členy i příznivci Pirátů pozitivní odezvu, že se vedení strany v krizové situaci „snaží zasáhnout do běhu věcí“.

Z pohledu Pirátů už přitom došlo ohledně vládního nakládání s penězi k pozitivnímu posunu ve dvou bodech. Za prvé, sněmovnou prošla kompenzace pro obce za peníze, které jim dříve odebrala na zaplacení odškodňovacích balíčků pro živnostníky a firmy. A za druhé Babiš osobně ve sněmovně předložil jako pozměňovací návrh k rozpočtu narychlo zpracovaný detailnější rozpis, na co se má zvýšený dluh použít. Dvě největší položky tvoří 20 miliard jako dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury (chybí ovšem seznam projektů, které jsou schválené a čeká se jen na peníze) a 12 miliard pak na navýšení vládních programů Antivirus, skrz něž stát dotuje mzdy ve firmách zasažených koronavirem a ekonomickým útlumem.

Rozpis má jen necelé čtyři strany a jednotlivé kapitoly jsou v něm rozepsány spíš vágně. Většině ministerstev je věnován jeden nebo dva odstavce, 37 miliard zůstává bez konkrétního účelu v rozpočtové rezervě, tedy k libovolnému použití podle rozhodnutí vlády. Podle Ferjenčíka jde přesto o srozumitelný posun a položky na první pohled dávají smysl. Další jednání mají probíhat během týdne. Hlavní podmínky Pirátů pro souhlas s půlbilionovým schodkem jsou dvě: schválení nového režimu exekucí a přijetí pravidel pro pravidelnou valorizaci učitelských platů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].