Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Zblízka

Jak budete hlasovat, poslanče?

Vzhledem k tomu, že Češi podle výzkumů veřejného mínění považují bujení korupce za druhý největší problém hned po řešení nezaměstnanosti, partaje před volbami sází jeden slib za druhým, jak s korupcí zatočit. To vše se děje v novém kontextu: až dosud zde nebylo zvykem, že by podnikatelé nebo další svědci uplácení, veřejně vystupovali a nebáli se svoji zkušenost popsat. Po Vladimíru Kovářovi, který na konci minulého roku upozornil na ohnutí půlmiliardové softwarové zakázky na Českém statistickém úřadě, nedávno podobně reagoval i Jiří Štopl v případě úplatného žabovřeského exstarosty.

A je tu další novinka, na kterou minulý týden upozornily Hospodářské noviny. Trpělivost evidentně došla i zástupcům „velkého byznysu“. Americká obchodní komora, která tu sdružuje 475 nadnárodních společností, ohlásila, že do třech měsíců připraví detailní a tvrdou změnu zákona o zadávání veřejných zakázek. Tak, aby se co nejvíc snížila možnost neprůhledně drancovat.

Jde o sympatickou aktivitu. Právě veřejné zakázky tu jsou dlouhodobě semeništěm korupce a klientelismu, dosud se je ale nikdo nepokusil výrazněji regulovat. Nechme teď stranou, že samy americké firmy tu pomáhaly neprůhledný systém podporovat – viz případ Hewlett Packard a kauza ČSÚ (anglická verze - zde). Důležité je, že komora jasně promluvila a protože je hodně hlasitým hráčem, může to vést k tolik potřebné katarzi. I když to totiž tak nevypadá, zdejší zdánlivě pevný systém korupce má vratké základy. Stojí totiž na ochotě aktérů ho udržovat. V momentu, když to odmítnou, se jeho podpěry rozsypou jako domeček z karet. A o to tu jde.

Bez politiků to samozřejmě nepůjde. „Neznám přesně, co je k tomu vede,“ komentoval americkou iniciativu místopředseda ČSSD Milan Urban. „Obdivuji optimismus amerických přátel, že si myslí, že by to mohlo pomoci,“ přidal se v cynismu poslanec TOP 09 Pavel Severa. Vzhledem k tomu, že máme před volbami, nemělo by být zas tak těžké, aby to pánům sepnulo a začali konečně místo slibů o vymýcení korupce, skutečně mýtit.

Tenhle týden bude Poslanecká sněmovna projednávat dílčí novelu k regulaci neprůhledných veřejných zakázek. Za pomoci právě rad z americké komory k ní jeden z delegátů načetl osm pozměňujících návrhů, které když projdou, budou znamenat omezení pro korupci. Tak dobrou šanci tu veřejnost, která je s vysokou mírou korupce nespokojená, dlouho neměla. Že nevíte, co dělat? Co třeba začít emailem svému poslanci s prostou otázkou, jak bude pro návrhy hlasovat. Samozřejmě s dovětkem, že podle odpovědi se pak zařídíte u voleb. A kdo by si i pak nebyl úplně jistý, doporučuji sledovat, jak se kdo postaví ke komplexní novele Američanů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].