Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Věk je nezkruší

Firmy už přicházejí na to, jak ze stárnoucí pracovní populace udělat přímo vzor moderní pracovní síly.

  • Autor: Globe Media /  Reuters
• Autor: Globe Media / Reuters

Společnost NRECA (National Rural Electric Co-operative Association) rozhodně nemá stejně zvučné jméno jako Google či Facebook. Ale svým skromným způsobem pomáhá virginská NRECA utvářet budoucnost. Průkopnickým způsobem se totiž vyrovnala s jedním z největších podnikatelských problémů: řízení starších zaměstnanců. Těm umožňuje pružnou pracovní dobu a navíc tři dny v týdnu pracovat z domova. Platí jim zdravotní prohlídky, radí jim, jak zvládat stres, a pravidelně pořádá oslavy pro dlouholeté zaměstnance. Víc než třetině zaměstnanců společnosti je přes 50 let a průměrný zaměstnanec u ní pracuje bezmála 12 let.

Zaměstnavatelé v bohatém světě nemají na vybranou a jednoduše se musí naučit poradit si se stárnoucí pracovní silou, neboť silná poválečná generace stárne a střední délka života se prodlužuje. Mnoho firem se ovšem změn bojí jako čert kříže. Sloanovo středisko pro výzkum stárnutí a zaměstnanosti při Boston College v průzkumu zjistilo, že 40 procent zaměstnavatelů má obavy, že stárnutí pracovní síly negativně či velmi negativně ovlivní jejich podnikání. Podle loňského průzkumu, jejž zpracovaly dva britské ústavy managementu, se pouze 14 procent manažerů domnívá, že jejich firmy jsou připraveny poradit si se stárnutím pracovní síly.

Peter Cappelli z Whartonovy obchodní školy při Pensylvánské univerzitě a Bill Novelli, bývalý šéf AARP, nezdolné lobby amerických seniorů, se ve své nové knize Managing the Older Worker’s takovým pesimismem rázně vypořádali. Starší zaměstnanci nejen chtějí dál pracovat, ale přinášejí firmám celou řadu výhod. V hlavách nosí po desetiletí shromažďované formální a neformální vědomosti, o něž by společnost po odchodu poválečné generace do důchodu mohla přijít, což by způsobilo katastrofální pokles odbornosti v leteckém a kosmickém průmyslu, energetickém sektoru a zdravotnictví. Mnohdy jsou rovněž zosobněním klíčových hodnot dané firmy.

Ale nepřinášejí starší lidé i spoustu problémů? Literatura je plná příkladů těžko zvladatelných starších lidí, od Shakespearova krále Leara po Jeremiaha Flintwinche z Dickensovy Malé Dorritky. Ovšem dnešní senioři jsou v mnohem lepší kondici než ti z předchozích generací. Když Mick Jagger a Keith Richards mohou jezdit na koncertní šňůry, přestože jim táhne na sedmdesát, jejich vrstevníkům lze přinejmenším svěřit pracovní stůl a počítač.

Více čtěte v novém Respektu, který vychází v pondělí 11. dubna.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].