Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Někdo to rád YouTube

Našich prvních pět let v království internetového videa

Jedno je jasné: obrovská síla spontánního spojení na dálku. • Autor: Repro You Tube
Jedno je jasné: obrovská síla spontánního spojení na dálku. • Autor: Repro You Tube

Dvanáctiletý americký školák Greyson Chance musel mít letos v květnu pořádnou trému už z nečekané pozvánky do populární talk show. A do toho ještě zazvonil ten telefon. Uběhlo sotva pár týdnů od chvíle, kdy na oblastní pěvecké soutěži mladých talentů v městečku Edmond v Oklahomě zahrál a zazpíval vlastní verzi popového megahitu Paparazzi a videozáznam vystoupení pak zavěsil na internet.

Nejdříve s údivem sledoval rostoucí počty zhlédnutí – vyšplhaly se rychle na 26 milionů diváků. Pak volal televizní producent, že má pro něj letenky do Kalifornie. A teď, když Greyson sedí vedle moderátorky ve studiu, zvukař přepojuje do sálu hovor, při němž školák neví, kam s očima. Na drátě je Lady Gaga, největší hvězda současného popu. Rozplývá se nad Greysonovou interpretací své písně a „sladkému a talentovanému“ chlapci skládá poklonu za poklonou.

Pokud vám tento příběh navzdory Greysonovu skutečně okouzlujícímu talentu připadá tak trochu přemrštěný, je to tím, že v něm zatím nepadlo jedno klíčové slovo. Známe ho sotva pět let, ale podobných překvapení nám za tu dobu už nadělilo více než dost. YouTube.

Jeden svět
Zpočátku to vypadalo, že trojice amerických mladíků, která před pěti lety rozjela portál pro sdílení internetového videa, nad ostatními podobnými pokusy vyniká hlavně technickou zručností. Zavěsit své video na YouTube se díky nim stalo pro každého amatéra přitažlivě snadnou záležitostí. Ryze praktická výhoda ovšem už během roku odhalila obrovský společenský potenciál on-line videa, které nejen astronomicky zrychlilo výměnu informací, ale proměnilo také způsoby, jak vzájemně komunikujeme.

Symbolicky to ukazuje nápad uživatele ukrytého pod maskou a přezdívkou madV, který už na startu existence YouTube fascinoval teoretiky komunikace a dodnes drží jedno z prvenství v žebříčku portálu – je videem, na nějž přišlo autorovi nejvíce odpovědí. Muž s maskou si tehdy před kamerou napsal na dlaň slova One World (Jeden svět) a vyzval diváky, aby mu odpověděli. Dorazilo přes dva tisíce nahrávek, na nichž lidé rozevírají dlaně popsané slovy nebo krátkými vzkazy a autor nápadu je pak sestříhal do několikaminutového klipu, který nejen dojímá, ale také vyvolává mnoho otázek.

Celý článek najdete v Respektu 22/2010

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].