Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

My, lidstvo 2.0

Čím dál silnější vztah mezi člověkem a technologiemi nás znovu nutí k zamyšlení nad slovem kyborg.

Moderní technika a způsob, jakým ji využíváme, dokonale smazaly hranice mezi lidmi a kyborgy. • Autor: Globe Media /  Reuters
Moderní technika a způsob, jakým ji využíváme, dokonale smazaly hranice mezi lidmi a kyborgy. • Autor: Globe Media / Reuters

Slovo kyborg se poprvé objevilo na scéně už v září roku 1960. Manfred E. Clynes a Nathan S. Kline ho použili v článku „Cyborgs and space“ otištěném v americkém časopise Astronautics. Autoři se zde zaobírali možnostmi života v kosmu a způsobem, jak by mohl člověk v tomto nehostinném prostoru přežít, aniž by se pro něj nutně muselo vytvářet přirozené prostředí.

Východiskem měla být symbióza člověka a technologie na mikroskopické úrovni. „Vylepšení“ člověka o technologickou část zahrnovalo mikrostroječky k udržení kosmonauta déle vzhůru a v pohotovosti, detekční systém radiace či regulační systémy tělesných funkcí. Článek se sice dívá z velké části do budoucna, i přesto už zde zajímavě vykresluje bytost přirozeně využívající biologických i umělých částí. A vůbec poprvé má pro takovou bytost zvláštní jméno: kyborg.

V úterý 1. listopadu vychází speciální příloha Fenomén věnovaná světu technologickým novinkám. Příloha bude k prodeji pouze na stáncích. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].