Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Malá lampa, velká budoucnost

LED jsou světýlka malá jako nehet, která z jednoho wattu energie vyrobí pětkrát více světla než žárovka. Je to světlo budoucnosti? Možná, i když v současnosti je s nimi dost problémů.

  • Autor: Tomáš Maixner/Siteco
• Autor: Tomáš Maixner/Siteco

Týnský chrám v Praze se minulý týden zbarvil do modra. Byl nasvětlený LED lampami (LED, zkratka od light emitting diode, česky elektroluminiscenční diody), které na pohádkově modré světlo na celou fasádu spotřebovávaly asi tolik energie jako osm stowattových žárovek.

„Ledkami“ jsou osvětleny historické fasády, skoro v každém světovém městě mají už na zkoušku osvětlených i pár ulic, někde i místnosti nebo celé domy. Která firma chce ukázat, že je šetrná, svítí diodami. Tak třeba energetická společnost E.ON jimi osvětlila prostory nového zákaznického centra v Českých Budějovicích anebo Spar má v Rakousku několik supermarketů jenom s „ledkami“. Také v malém obchodě v Žitné ulici v Praze se ničím jiným nesvítí. „Určitě budou LED lampy svítit na ulicích a také u lidí doma jich bude přibývat,“ říká Tomáš Novák z firmy LED line, jenž věří, že světu i jemu jako obchodníkovi přinesou diody světlou budoucnost.

V kancelářské části obchodu mají čtyři světla zabudovaná ve stropním podhledu. Obvykle se do nich používají halogenové žárovky, jenže ty by spotřebovaly 300 wattů za hodinu. Když se osadí diodami, „spolknou“ jen 64 wattů. Přepočteno na koruny: svítí-li se jimi devět hodin každý pracovní den, vychází to zhruba na 100 oproti 500 korun měsíčně. A právě to je největší kouzlo LED lamp. Svítí levně. A tudíž se zvyšuje jejich obliba. Sleduje to i pan Novák, který začal diody prodávat před pěti lety. Už v té době se svým společníkem Petrem Fišerem podnikali se světlem, dělali světelné efekty na velkých českých techno party, a tak se také seznámili s „ledkami“. A otevřeli si s nimi obchod. „První dva roky jsme ho dotovali. Diody byly drahé a skoro nikdo je neznal,“ vzpomíná. Využívali je jen architekti a designéři pro atmosféru v interiéru nebo na ozvláštnění nábytku.

Vývoj jde ale bleskovým tempem. „Dnes už je možné nahradit čtyřicetiwattovou žárovku,“ ukazuje Tomáš Novák. Baňka vypadá úplně jako stará dobrá žárovka, místo nažhaveného vlákna je ale uvnitř zhruba padesát diod. Dodávají i proužky diod na osvětlení kuchyňské linky, jednomu zákazníkovi dělali také lustry, panely osazené stovkou diod. Prodejen, jako je tato, se teď objevují desítky, všude „ledky“ chválí a slibují dlouhé hodiny levného svícení. Tak jednoduché to ale není. Alespoň zatím ne.

Klasická žárovka, v níž se rozžhavuje wolframové vlákno, sice sloužila lidstvu přes sto let, její století však právě končí. Před dvěma lety, v září 2009, se v Evropské unii přestaly prodávat stowattové žárovky. Od letošního září už v obchodech nenajdeme ani 75wattové, od příštího roku si už nekoupíme ani „šedesátku“.

Pokračování najdete v novém čísle Respektu, které vychází v pondělí 22. listopadu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].