Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Lidé na cestách

Francie se už sto let pokouší najít model soužití s Romy výhodný pro všechny

Úřední název Romů ve Francie zní les gens du voyage (lidé na cestách) • Autor: Profimedia.cz
Úřední název Romů ve Francie zní les gens du voyage (lidé na cestách) • Autor: Profimedia.cz

„Jejich úřední název je ,les gens du voyage‘ (lidé na cestách) – v Česku jim říkáme Romové. Ve Francii však podle zákona neexistují etnické skupiny, a proto Romové, kteří kočují a žijí odlišným způsobem života, dostali ,zvláštní status‘,“ říká Roland Chassain, starosta městečka Saintes-Maries-de-la-Mer. „Všichni jsme zkrátka Francouzi.“

Ve Francii žije asi 600 tisíc Romů, jejich kočovný způsob života je tam na rozdíl od jiných zemí uzákoněn a stát se jim už mnoho let snaží vyjít vstříc. To byl také jeden z argumentů, jímž se Francie snažila přesvědčit Rumuny, že oni svým lhostejným přístupem k vlastním Romům nesou vinu za to, že utíkají na Západ a pařížská vláda potom musí posílat balkánské Romy zpátky do zemí jejich původu. Francie se proto octla na evropském pranýři, na druhé straně způsob, jakým se tam snaží vyrovnat se svými vlastními Romy, by mohl být příkladem pro všechny.

Podle zákonů z let 1990 a 2000 má každá obec nad pět tisíc obyvatel povinnost vybudovat pozemek pro přechodné tábořiště s přípojkou na elektřinu, se záchody, kanalizací, popelnicemi a vodovodem, místní školy musí přijímat romské děti i na krátký čas.

Většina francouzských Romů se uživí jen částečně díky sezonním pracím, ale mohou využívat velkorysý sociální systém včetně kompletní zdravotní péče zdarma. Na první pohled tedy ideální situace. Nicméně skutečnost tak růžová není a z potíží složitého soužití odlišné menšiny s většinou se obviňují obě strany.

Celý článek si můžete přečíst v novém čísle Respektu, které vychází v pondělí 18. 10. 2010.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].