Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Když děkan žaluje studenty

Národohospodářská fakulta VŠE žije žalobou, kterou hrozí děkan Ševčík studentům.

Miroslav Ševčík • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Miroslav Ševčík • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Když Hana Smrčková otevřela obálku s razítkem známého advokáta Tomáše Sokola, zatajil se jí dech. Byl to první dopis od právníka, který v životě držela v ruce – a hned hrozba žalobou. Podle advokáta Hana poškodila na cti a lidské důstojnosti děkana své fakulty na Vysoké škole ekonomické Miroslava Ševčíka a musí se mu omluvit. Řekla totiž zpravodajskému serveru, že na ni a její kamarádky děkan ve škole „poštval ostrahu“. Nemá pro to důkazy, ale omlouvat se nehodlá. 

Prostě lidsky nemožné

Advokátův dopis pojednává o jediné větě, Hana Smrčková (24) má ale pocit, že jde o víc. Že hrozba žalobou souvisí s momentem, kdy se počátkem roku rozhodla, že se ozve proti vlně výpovědí, která postihla část VŠE spadající pod pravomoc děkana Ševčíka. „Právě kvůli těm učitelům jsem šla na tuhle školu i na magistra, měli zkušenosti ze zahraničí a rozhled,“ říká Hana. Nebyla sama, komu odchody učitelů vadily, a tak v zimě se dvěma kamarádkami vylepily u dveří Ševčíkovy pracovny plakáty s nápisem „Pane děkane, personální politika není jen právo, ale zodpovědnost.“

Ještě než svoji misi stihly dokončit, přiřítila se k nim školní ostraha. „Byli velmi arogantní, křičeli, ať všechno sundáme a ukážeme legitimace,“ vzpomíná Hana na incident, o kterém svého času psala zdejší média včetně Respektu. Dívky odmítly svá provolání sundat, ochranka je proto zamkla ve škole a vše skončilo, až když zadržené kapitulovaly aspoň v tom, že ukázaly studentský průkaz. 

Že by na ně školní strážce poslal děkan, si Hana, jak říká, domyslela. V „zápisu aktivit“, které si ostraha vede, se totiž píše, že pokyn „zamezit vylepování nepovolených materiálů v prostorách fakulty“ přišel od tajemnice školy – Ševčíkovy přímé podřízené. „Je těžko představitelné, že by o kroku úřednice nevěděl,“ říká Hana, která pro to ale nemá žádný důkaz. Přesto se děkanovi omluvit nechce. „Po tom, co následovalo, to prostě lidsky není možné,“ říká.  

banner Respekt zamcene • Autor: Respekt
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].