0:00
0:00
Z nového čísla2. 9. 20112 minuty

Jak zničit mozkový nádor

Léčba rakoviny je stále úspěšnější, proti některým nádorům mozku jsme však pořád ještě bezmocní. Vědci v německém Heidelbergu zkoumají, zda by mohli na zhoubný nádor zaútočit pomocí virů.

Nepřátelé rakovinného nádoru: parvoviry H-1.
Autor: Profimedia.cz

Michael Bock přehrává znovu a znovu sekvenci snímků nahraných v paměti počítače. Nezřetelná šedá skvrna se začíná rýsovat na třetím z nich, pořízeném v listopadu 2009. O dva měsíce později je skvrna podstatně výraznější. „Nádor se již začal formovat, vidíme známky stlačení mozku,“ vysvětluje Bock. V dubnu 2010 už šedý útvar vyplňuje víc než polovinu vodorovného řezu jednou z mozkových polokoulí. A osud nemocného? „Podrobil se ozařování těžkými ionty,“ odpovídá vědec neur¬čitě a dodává, že prognóza je u mozkových nádorů zvaných glioblastomy obecně velmi špatná, zvlášť pokud nádor po operaci vyroste opakovaně, což je právě tento případ.

Michael Bock není lékař, ale fyzik. V Německém středisku pro výzkum rakoviny (Deutsches Krebsforschungszentrum, DKFZ) v Heidelbergu, kde se nacházíme, má na starosti unikátní přístroj sloužící ke zobrazování tkání pomocí funkční magnetické rezonance. Je to jeden z nejvýkonnějších a nejcitlivějších skenerů tohoto druhu na světě. Obrovský supravodivý magnet o váze 32 tun, stíněný od okolí 250 tunami železa, vytváří magnetické pole téměř pětkrát silnější, než s jakým pracují běžné přístroje tohoto typu.

↓ INZERCE

Celý článek si můžete přečíst v novém čísle Respektu, které vychází v pondělí 5. 9. 2011.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].