0:00
0:00
Z nového čísla2. 11. 20133 minuty

Garáže a boční vchody. Detaily ze schůzky Haška se Zemanem

Podrobnosti z utajované schůzky sociálních demokratů s Milošem Zemanem v Lánech

My jsme si nezvolili Zemana, Orbána ani Fica
Autor: Karel Cudlín

(…)

Celá pětice dělala vše pro to, aby akce, na niž se vydávají, proběhla v naprosté tajnosti a nikdo se o ní nedozvěděl. Dvě auta, kterými do Lán jeli, na ně nečekala v centrále ČSSD, kde by si jich někdo mohl všimnout, ale byla dopředu připravena o ulici dál v podzemních garážích hotelu Marriott.

↓ INZERCE

Že média na jednání přišla, bylo dílem náhody a dílem dobré novinářské intuice politického reportéra ČT Vladimíra Keblúška. Ten si totiž všiml, jak z Lidového domu odchází Hašek s Tejcem a pak i Škromach, což ho zaujalo. Vzhledem k tomu, že věděl o jejich vazbách na prezidenta a animozitách vůči Sobotkovi, napadlo ho, jestli náhodou nemíří právě za hlavou státu jednat o Sobotkově osudu.

Protože Keblúšek nevěděl, kde Zeman právě je, poslal raději hned dva přenosové vozy na dvě různá místa. Jeden přímo na Pražský hrad, druhý do prezidentského sídla v Lánech.

45 kom1 Autor: Respekt
45 kom1 • Autor: RespektPředseda ČSSD prokázal, že když mu jde o politický život, umí vyvinout nebývalou houževnatost. Snad poprvé od chvíle, kdy se stal předsedou ČSSD, se začal chovat jako lídr a stratég. Vzbouřencům nedal ani na vteřinu vydechnout, nezačal situaci zklidňovat – stejně by to nemělo dlouhého trvání – a zcela pragmaticky pracoval a pracuje na zadupání Michala Haška a Zdeňka Škromacha do země. Stejně tak dal jasně najevo Miloši Zemanovi, že ten tichý hoch s rovnátky, co doteď stál v koutě, už je připraven na přímý střet. Ale jak dlouho mu to vydrží? A přesvědčí drtivou většinu strany, aby byla za ním? A jak dlouho se takový případný smír udrží, když vzbouřenci tak jako tak zůstanou ve sněmovně?

Z redakčního komentáře Malý velký Sobotka v Respektu 45/2013.

Zatímco se novinářka snažila výbušné informace všemožně ověřit, přítomností televizních kamer vystrašení politici narychlo vymýšleli únikový plán. Někoho, nevíme koho, napadlo pozornost novinářky odvést tím, že kolem ní projede ven audi Útvaru pro ochranu ústavních činitelů, který má z veřejných peněz za úkol chránit bezpečí prezidenta. Zatímco pětice, jak jim poradil zřejmě někdo z prezidentovy ochranky, ve stejný okamžik unikne postranní bránou, před níž ČT nikoho neměla.

V Praze se pak nechali z bezpečnostních důvodů vysadit několik set metrů od Lidového domu, aby nebudili pozornost. Další přítomní novináři ČT je sice okamžitě po opětovném příchodu do sídla ČSSD konfrontovali, nic se však od nich nedozvěděli, jednání s prezidentem totiž oslovení aktéři okamžitě popřeli. „V Praze,“ odrazil Michal Hašek otázku ČT na to, kde doteď byl.

O patnáct hodin později spiklenci – mezi nimiž byli mimochodem tři straničtí místopředsedové – prosadili ve vedení ČSSD návrh vyřadit Bohuslava Sobotku kvůli odpovědnosti za špatný volební výsledek z vyjednávání o nové vládě a nahradit ho právě Haškem. „Žádná válka“ byla na světě.

V článku Ondřeje Kundry a Ivany Svobodové se dále dočtete: 

titulka kindle Autor: Respekt

:: Jak nesl Miloš Zeman porážku SPOZ?
:: Proč Michal Hašek ještě v sobotu veřejnost ujišťoval, že válku nechystá?
:: Co bylo cílem schůzky a co se na ní odehrálo?
:: Proč mezi sebe přizvali Hašek s Tejcem a Škromachem i Milana Chovance a Jiřího Zimolu?
:: Má Miloš Zeman kompromitující materiály na Bohuslava Sobotku?
:: O co může Miloši Zemanovi jít? Jen o osobní mstu?

Více v aktuálním vydání Respektu 45/2013. Od pondělí na stáncích. Už nyní na iPad/iPhone nebo čtečce Amazon Kindle


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].