Garáže a boční vchody. Detaily ze schůzky Haška se Zemanem
 
My jsme si nezvolili Zemana, Orbána ani Fica
My jsme si nezvolili Zemana, Orbána ani Fica • Autor: Karel Cudlín

(…)

Celá pětice dělala vše pro to, aby akce, na niž se vydávají, proběhla v naprosté tajnosti a nikdo se o ní nedozvěděl. Dvě auta, kterými do Lán jeli, na ně nečekala v centrále ČSSD, kde by si jich někdo mohl všimnout, ale byla dopředu připravena o ulici dál v podzemních garážích hotelu Marriott.

Že média na jednání přišla, bylo dílem náhody a dílem dobré novinářské intuice politického reportéra ČT Vladimíra Keblúška. Ten si totiž všiml, jak z Lidového domu odchází Hašek s Tejcem a pak i Škromach, což ho zaujalo. Vzhledem k tomu, že věděl o jejich vazbách na prezidenta a animozitách vůči Sobotkovi, napadlo ho, jestli náhodou nemíří právě za hlavou státu jednat o Sobotkově osudu.

Protože Keblúšek nevěděl, kde Zeman právě je, poslal raději hned dva přenosové vozy na dvě různá místa. Jeden přímo na Pražský hrad, druhý do prezidentského sídla v Lánech.


45 kom1
45 kom1 • Autor: Respekt
Předseda ČSSD prokázal, že když mu jde o politický život, umí vyvinout nebývalou houževnatost. Snad poprvé od chvíle, kdy se stal předsedou ČSSD, se začal chovat jako lídr a stratég. Vzbouřencům nedal ani na vteřinu vydechnout, nezačal situaci zklidňovat – stejně by to nemělo dlouhého trvání – a zcela pragmaticky pracoval a pracuje na zadupání Michala Haška a Zdeňka Škromacha do země. Stejně tak dal jasně najevo Miloši Zemanovi, že ten tichý hoch s rovnátky, co doteď stál v koutě, už je připraven na přímý střet. Ale jak dlouho mu to vydrží? A přesvědčí drtivou většinu strany, aby byla za ním? A jak dlouho se takový případný smír udrží, když vzbouřenci tak jako tak zůstanou ve sněmovně?
Z redakčního komentáře Malý velký Sobotka v Respektu 45/2013.

Zatímco se novinářka snažila výbušné informace všemožně ověřit, přítomností televizních kamer vystrašení politici narychlo vymýšleli únikový plán. Někoho, nevíme koho, napadlo pozornost novinářky odvést tím, že kolem ní projede ven audi Útvaru pro ochranu ústavních činitelů, který má z veřejných peněz za úkol chránit bezpečí prezidenta. Zatímco pětice, jak jim poradil zřejmě někdo z prezidentovy ochranky, ve stejný okamžik unikne postranní bránou, před níž ČT nikoho neměla.


V Praze se pak nechali z bezpečnostních důvodů vysadit několik set metrů od Lidového domu, aby nebudili pozornost. Další přítomní novináři ČT je sice okamžitě po opětovném příchodu do sídla ČSSD konfrontovali, nic se však od nich nedozvěděli, jednání s prezidentem totiž oslovení aktéři okamžitě popřeli. „V Praze,“ odrazil Michal Hašek otázku ČT na to, kde doteď byl.

O patnáct hodin později spiklenci – mezi nimiž byli mimochodem tři straničtí místopředsedové – prosadili ve vedení ČSSD návrh vyřadit Bohuslava Sobotku kvůli odpovědnosti za špatný volební výsledek z vyjednávání o nové vládě a nahradit ho právě Haškem. „Žádná válka“ byla na světě.

V článku Ondřeje Kundry a Ivany Svobodové se dále dočtete: 

titulka kindle
titulka kindle • Autor: Respekt

:: Jak nesl Miloš Zeman porážku SPOZ?
:: Proč Michal Hašek ještě v sobotu veřejnost ujišťoval, že válku nechystá?
:: Co bylo cílem schůzky a co se na ní odehrálo?
:: Proč mezi sebe přizvali Hašek s Tejcem a Škromachem i Milana Chovance a Jiřího Zimolu?
:: Má Miloš Zeman kompromitující materiály na Bohuslava Sobotku?
:: O co může Miloši Zemanovi jít? Jen o osobní mstu?

Více v aktuálním vydání Respektu 45/2013. Od pondělí na stáncích. Už nyní na iPad/iPhone nebo čtečce Amazon Kindle

01
01 • Autor: Matěj Stránský
02
02 • Autor: Matěj Stránský
04
04 • Autor: Matěj Stránský
05
05 • Autor: Matěj Stránský
08
08 • Autor: Matěj Stránský
Faktický vítěz voleb
Faktický vítěz voleb • Autor: Milan Jaroš
Kdo se ozve
Kdo se ozve • Autor: Milan Jaroš
11
11 • Autor: Milan Jaroš
12
12 • Autor: Milan Jaroš
13
13 • Autor: Respekt
14
14 • Autor: Matěj Stránský
15
15 • Autor: Matěj Stránský
16
16 • Autor: Matěj Stránský
17
17 • Autor: Matěj Stránský
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte