Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Drony za vaším oknem

Létající roboti už nejsou pouze doménou armád, den za dnem se stávají běžnou součástí života

Chytrý havran. (Vojenský dron Raven, kterým disponuje i česká armáda) • Autor: Profimedia.cz
Chytrý havran. (Vojenský dron Raven, kterým disponuje i česká armáda) • Autor: Profimedia.cz

Predátor. Smrtka. Globální jestřáb. Jména bezpilotních letadel nevěští nic dobrého, což je nepochybně dáno tím, že nejdříve ve velkém pronikly do armády. Drony se vznášejí nad Pákistánem, Jemenem, Irákem i Gazou, špiclují a pálí rakety na nic netušící oběti. Nikdo nechce zůstat stranou, dokonce i česká armáda si před časem vyvinula vlastní letadlo bez pilota a nazvala ho po česku a nekrvelačně Sojka. 

Dnes se však drony hrnou i do běžného života. Natáčejí reklamu, kontrolují plynovody, hlídají tovární objekty. Drony umí hledat ztracené turisty i zatoulané krávy, sledovat rozšíření škůdců na obilných lánech nebo běsnění pytláků v národních parcích - když jednoho takového nasadili ve Spojených státech, naštvaní lupiči vrčící potvoru jednoduše sestřelili kulovnicí.

Masivní průnik nové techniky s sebou nese spoustu nových věcí. O dronech se mluví jako o „nových počítačích“ a myslí se tím obchodní příležitosti - v jejich očekávaném boomu by se měly protočit desítky miliard dolarů. Zároveň je v tuto chvíli nad našimi hlavami malý Klondajk. Američané ještě nemají legislativu, která by pohyb dronů upravovala, a prezident  Obama přikázal, aby byla připravena do září 2015.

Slováci nechávají věci volný průběh a Češi se pokouší zkrotit rychlý rozjezd prvních firem - ze zhruba sedmdesáti nadšenců nabízejících služby nepilotovaných letadel se do náruče Úřadu pro civilní letectví dobrovolně přihlásily už čtyři.

Ve hře je bezpečí a samozřejmě soukromí - za pár tisíc korun si dnes prakticky každý může pořídit letadélko, které se sice oficiálně nazývá „hračka“, ale ve skutečnosti by jím nepohrdl možná ani James Bond a rozhodně je schopné nakouknout komukoliv doslova do ložnice.

Untitled 1 • Autor: Respekt
Untitled 1 • Autor: Respekt

Co bude, dál nikdo neví. Drony jsou vlastně roboti, kteří se konečně ocitli ve svém živlu. Zatímco dříve se nemotorně potáceli po zemi a imitovali lidi, ve vzduchu se letouny, které se často umí úplně samy řídit, cítí jako doma.

Lidé získávají jejich prostřednictvím nové oči a uši - nebo i paže, když pálí rakety či přenášejí balíčky. Vypadá to, že člověk jejich prostřednictvím vstupuje do vzdušného prostoru naplno teprve nyní.

O dronech podrobně pojednává rubrika Téma v novém Respektu 32/2014, který je tento týden v prodeji

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].