0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Z nového čísla6. 8. 20142 minuty

Drony za vaším oknem

Létající roboti už nejsou pouze doménou armád, den za dnem se stávají běžnou součástí života

Chytrý havran. (Vojenský dron Raven, kterým disponuje i česká armáda) • Autor: Profimedia.cz

Predátor. Smrtka. Globální jestřáb. Jména bezpilotních letadel nevěští nic dobrého, což je nepochybně dáno tím, že nejdříve ve velkém pronikly do armády. Drony se vznášejí nad Pákistánem, Jemenem, Irákem i Gazou, špiclují a pálí rakety na nic netušící oběti. Nikdo nechce zůstat stranou, dokonce i česká armáda si před časem vyvinula vlastní letadlo bez pilota a nazvala ho po česku a nekrvelačně Sojka. 

Dnes se však drony hrnou i do běžného života. Natáčejí reklamu, kontrolují plynovody, hlídají tovární objekty. Drony umí hledat ztracené turisty i zatoulané krávy, sledovat rozšíření škůdců na obilných lánech nebo běsnění pytláků v národních parcích - když jednoho takového nasadili ve Spojených státech, naštvaní lupiči vrčící potvoru jednoduše sestřelili kulovnicí.

Reklama

Masivní průnik nové techniky s sebou nese spoustu nových věcí. O dronech se mluví jako o „nových počítačích“ a myslí se tím obchodní příležitosti - v jejich očekávaném boomu by se měly protočit desítky miliard dolarů. Zároveň je v tuto chvíli nad našimi hlavami malý Klondajk. Američané ještě nemají legislativu, která by pohyb dronů upravovala, a prezident  Obama přikázal, aby byla připravena do září 2015.

Slováci nechávají věci volný průběh a Češi se pokouší zkrotit rychlý rozjezd prvních firem - ze zhruba sedmdesáti nadšenců nabízejících služby nepilotovaných letadel se do náruče Úřadu pro civilní letectví dobrovolně přihlásily už čtyři.

Ve hře je bezpečí a samozřejmě soukromí - za pár tisíc korun si dnes prakticky každý může pořídit letadélko, které se sice oficiálně nazývá „hračka“, ale ve skutečnosti by jím nepohrdl možná ani James Bond a rozhodně je schopné nakouknout komukoliv doslova do ložnice.

Untitled 1 • Autor: Respekt
Untitled 1 • Autor: Respekt

Co bude, dál nikdo neví. Drony jsou vlastně roboti, kteří se konečně ocitli ve svém živlu. Zatímco dříve se nemotorně potáceli po zemi a imitovali lidi, ve vzduchu se letouny, které se často umí úplně samy řídit, cítí jako doma.

Lidé získávají jejich prostřednictvím nové oči a uši - nebo i paže, když pálí rakety či přenášejí balíčky. Vypadá to, že člověk jejich prostřednictvím vstupuje do vzdušného prostoru naplno teprve nyní.

O dronech podrobně pojednává rubrika Téma v novém Respektu 32/2014, který je tento týden v prodeji


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].