0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Z nového čísla28. 4. 20123 minuty

Co nám chybí ke štěstí

Experti zkoumají, proč se Češi neumějí radovat ze života

Je jim dobře, ale hlavně se neptejte na včerejšek. • Autor: Milan Jaroš

Jen sedm procent Čechů si myslí, že zdejší ekonomika zvládá krizi, desetkrát více lidí nad ní láme hůl, říkají průzkumy. Stále větší obavy směřují k budoucnosti a roste přesvědčení, že společnost se vydává celkově špatným směrem. Jak připomněla média, Češi svým škarohlídstvím trumfují už většinu sousedních zemí včetně chudších Poláků či Slováků. Nejčtenější seriózní deník MF DNES proto oficiálně vyhlásil pátrání po „lécích na blbou náladu“. Jedna dobrá zpráva už je přitom tady. Svět a Češi spolu s ním se možná blíží pochopení, jak vlastně to neuchopitelné „štěstí“ funguje.

Chmury a masky

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Na první pohled dává ta česká skepse smysl – Evropa je v problémech, domácí trh včetně výše reálných mezd stojí od roku 2008 na místě a do toho všeho Čechy začínají dusit vládou ordinované škrty a zvyšování daní. Na druhou stranu české dluhy jsou hluboko pod evropským průměrem, o osmiprocentní nezaměstnanosti může polovina mladých Španělů jen snít a stejné je to i s vyhlídkou, že díky těsné vazbě na sousední úspěšné Německo ustojíme jakékoli větší výkyvy. Také proto nám ostatně i mezinárodní ratingové agentury přisuzují jedny z nejvyšších známek.

Buď tu relativní jistotu Češi nechtějí ve svých obavách z budoucnosti vidět, nebo se tu promítá ještě něco jiného. Když se nedávno výzkumníci světoznámého Gallupova ústavu ptali v Česku na obecný pocit štěstí, skončila zdejší společnost na vcelku lichotivém 17. místě na světě. U další otázky: „Jak šťastní jste byli včera?“ už to ale byla zcela jiná kategorie a Češi zaujali neuvěřitelnou 135. pozici. Daleko před námi se umístilo hladovějící Somálsko či zemětřesením zničené Haiti. Hůře dopadlo už jen pár bývalých sovětských satelitů, Kongo a Togo. Rozpor, který z těch údajů dýchá, je podle sociologů a psychologů zřejmý. Zdá se, že Češi jsou obecněse svým životem spokojeni. Když se jich ale zeptáte na konkrétní moment či téma, začnou si okamžitě stěžovat.

„Je to tak, Češi si rádi a nahlas naříkají. Možná je to pozůstatek z dob nesvobody, kdy proti vrchnosti nezbývalo nic moc jiného. O tom nešvaru psal každopádně už i Čapek a je to stále s námi,“ myslí si šéfkomentátorka MF DNES Jana Bendová, která poslední průzkum o očekávání špatné ekonomické situace zhodnotila textem nazvaným Ta mrcha špatná nálada zase zvítězila.

banner_Respekt_zamcene.png • Autor: Respekt
banner_Respekt_zamcene.png
banner_Respekt_zamcene.png • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].