Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Browderova válka

Stal se aktérem jednoho z nejdramatičtějších politických thrillerů současnosti, z jeho kont se vypařily peníze a obětí vraždy se stal jeho nejbližší spolupracovník. William Browder zažil prozření - a pod trvalou ochranou bodyguardů zahájil ze svého londýnského sídla zápas na život a na smrt.

Browder • Autor: Profimedia.cz
Browder • Autor: Profimedia.cz

Ještě před několika lety by William Browder řekl, že hlavní je dělat byznys, a ne lámat si hlavu nad stavem světa. Pak se ale stalo něco, co americko-britského miliardáře donutilo změnit názor. Stal se aktérem jednoho z nejdramatičtějších politických thrillerů současnosti, z jeho kont se vypařily peníze a obětí vraždy se stal jeho nejbližší spolupracovník. Browder zažil prozření – a pod trvalou ochranou bodyguardů zahájil ze svého londýnského sídla zápas na život a na smrt.

Počkejte, prosím, tady u výtahu, zavolám nahoru asistentce a ta si vás převezme. Oni nechtějí, aby šel nahoru někdo bez jejich vědomí,“ říká recepční v přízemí jednoho ze starobylých domů na Golden Square v londýnském Soho. Po chvíli dostáváme povolení zmáčknout tlačítko a vyjet o dvě patra výše. Hned u dveří si nás přebírá elegantní asistentka a odvádí nás do protáhlé zasedací místnosti s výhledem na centrum britské metropole.

William Browder (49) přichází za pár minut. Na první pohled by nikdo nepoznal, že tenhle obrýlený prošedivělý muž je jedním z nejbohatších Britů současnosti. A vizáž opatrného bankéře zakrývá i skutečnost, že před námi stojí člověk považovaný dnes mnohými lidmi za největšího a nejnebezpečnějšího protivníka ruského vládce Vladimira Putina. Byl to totiž právě Browder, kdo nedávno čistě svojí energií a soustředěným úsilím dokázal přimět americký Kongres k přijetí bezprecedentního zákona, který několika desítkám vysoce postavených Rusů zakazuje vstup na americkou půdu a zmrazuje jejich zahraniční majetky. Stát proti těmto lidem není bez rizika – jsou mocní a budou chtít odplatu.

Stejné pocity, ale z druhé strany ženou i Browdera: sám sobě slíbil, že pomstí smrt svého přítele a spolupracovníka Sergeje Magnitského, právníka, který v roce 2009 zemřel v ruském kriminále. Dostal se tam při pátrání po pachatelích loupeže Browderova majetku a americko-britský miliardář je přesvědčen, že obojí – vraždu i lup – mají na svědomí lidé z Putinova nejbližšího okolí. Proto je chce dostat před ruský soud a znemožnit jim vstup do většiny západních zemí.

Rozzlobený 007

I když dnes Browderovi lidé dělají dobrodružnou a zároveň nebezpečnou práci jako vystřiženou z misí Jamese Bonda, na první pohled to není znát. „Tohle je můj tým,“ ukazuje Browder na dvacítku mužů a žen ve své kanceláři, které by si člověk mohl lehko splést s běž­nými londýnskými makléři z nedaleké City. Tak jako tam i zde jsou u stolů porůznu rozsazeni třicátníci a třicátnice v elegantních a barevně decentních oblecích a kostýmcích, zadumaně studují data na displejích svých počítačů a co chvíli někam volají. Pod slupkou běžné kancelářské práce se ale skrývá horká akce.

Právě ve dnech, kdy jsme navštívili Browderovu kancelář, totiž jeho lidé ověřují čerstvou informaci od jednoho ze zdrojů, že dva muži podezřívaní z podílu na vraždě právníka Magnitského prý začali podnikat v Praze, kam si měli nechat převést část svých –údajně nelegální činností získaných – majetků. Má jít o Arťoma Kuzněcova a Michaila Dragunova, představitele ministerstva vnitra, kteří se podle Browdera měli účastnit výroby podvržených důkazů kriminální činnosti, jež vedly k uvěznění a následné smrti pětatřicetiletého Magnitského.

banner Respekt zamcene • Autor: Respekt
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].