Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vidlemi

Vize plukovníka Lessyho

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Policejní prezident Petr Lessy se opravdu snažil. Můžeme pominout jeho přeřeknutí, že policie je destabilizovaná, protože v posledních třech letech prošla několika reformami. Potom dodal, že reformy byly nutné. Nezdá se, že by to šlo moc dohromady, ale trochu to svědčí o policejním myšlení.

Ale teď vážně. Jeho vize, kam vést policii nebyla ani překvapivá, ani nijak zvlášť inspirativní. Ani nemohla, podobné projevy drželi i jeho předchůdci ve funkci a říkali v podstatě to samé a ani nic jiného říkat nemohli. Policie musí být stabilizovaná, policisté musí mít prostor na svou práci, nesmí být svazováni zbytečnými předpisy, které jim diktují, jak mají jakou věc vyšetřovat. Diktují jim přímo postup, což se nakonec stává hlavní překážkou vyšetření trestných činů. Lessy si taky řekl o peníze pro policii a slíbil boj proti korupci. Přejme si, aby mu něco z jeho plánů vyšlo, pokud jsou to tedy plány a nikoli prázdná slova
.
Pokud posluchač jeho vize sledoval, co se skrývalo za slovy pana policejního prezidenta, zjistil, že Petru Lessymu vadí hlavně zbytečné vyhazování peněz za techniku, kterou vlastně policisté nepotřebují, a která po nákupu leží ve skladech. Taky mu vadí příliš velký počet funkcionářů v policii, tedy velitelů na všech úrovních. Je jich opravdu moc, tohle číslo není ověřené, ale zdroj, který ho poskytl, tvrdí že je pravdivé, Každý sedmý policista je velitel. Ne nějaký šéf nějaké jednotky, ale velitel a bere za to patřičné finanční ohodnocení. Moc velitelů smrt obyčejné práci policisty.

Novému policejnímu prezidentovi taky vadí snižování počtů policistů a snižování jejich platů. Jenže, policejní plat je o třicet procent vyšší, než plat zbytku populace. Průměr zvedají hlavně velitelé a funkcionáři. Pokud chce plukovník Lessy ušetřit, musí vyházet své kamarády. To bude těžké. Ale bude to nutné.

Jak si Petr Lessy poradí s bojem proti korupci zatím posuzovat nebudeme, o boji proti tomuto způsobu zločinu se nemohl ve své předchozí funkci prakticky nic dovědět, tak mu dejme čas, ať do tajů korupce, klientelismu a boje proti němu pronikne.

I když projev policejního prezidenta působil tak trochu perestrojkovsky a klidně by mohl být pronesen v roce 1988, aniž by za něj nesl policejní prezident nějaké politické následky a musel poslouchat výhrady vládnoucí komunistické strany, dá se v podstatě pochválit. Dalo se totiž věřit, že Lessy myslí svá slova vážně. Tak mu dejme nějaký čas, ať se předvede.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].