Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Proces s Vítem Bártou a dalšími

Probíhá nám tedy soud s bývalým ministrem dopravy současné vlády Vítem Bártou.

Já i pan Patizon občas nahlédneme do médií, abychom byli informováni, jak se proces vyvíjí. A taky trochu vzpomínáme.

Některá média uvedla, že tak vysoký představitel politiky soudnímu jednání ještě nečelil. Samozřejmě, že ano, někdejší ministr financí vlády Miloše Zemana Ivo Svoboda. I když je pravda, že ten první je souzen jako činný politik, ten druhý kvůli policejnímu stíhání opustil politické funkce.

Ani tehdejší, ani ten současný soud nás s panem Patizonem až tak moc nevzrušují. Ano, v případě Bárty jde o korupci (odhalili ji mí skvělí kolegové z Respektu), v případě Svobody šlo o tunel neboli podvod. Korupce dnes a tunely tehdy znamenaly ve své době ty nejpalčivější problémy. Vlastně by to mělo být skvělé, za tunel tehdy a za korupci teď stojí před nezávislým soudem vysocí politikové.

Je to fakt bezva, říká pan Patizon, ale chtěl by trochu více. Oba totiž víme, že Bártovo uplácení spolustraníků stovkami tisíc a Svobodův pětimilionový podvod nepředstavují podstatu, která veřejnosti tak zřetelně vadí. Bárta si soukromě uplácel Vévéčka. Svoboda si soukromě vytuneloval malou firmu.

Ani jeden nestojí před lidmi v taláru za to, co vadí nejvíce – rozkrádání veřejného majetku pomocí podvodů a uplácení. Pořád to není ta „správná krev“. Bárta bude s největší pravděpodobností odsouzen, ale uspokojení veřejnosti bude stejně velké, jako bylo tehdy s verdiktem nad Svobodou. Bude tu jen uspokojující pocit, že soudu neuniknou ani velmi vysocí politici. Což je samozřejmě dobře.

Takže na ten správný soud za správné zločiny si asi ještě počkáme. Jsem si stoprocentně jistý, že přijde poměrně brzy. Snaží se policie, snaží se státní zástupci (a nezastaví to ani návrat V. Rampuly a L. Grygárka).

Ale hlavně se snaží veřejnost. Tak trochu budu kopírovat, co včera odpoledne napsala kolegyně Silvie Lauder.

Dělat si rešerše k článkům, které se týkají korupce a defraudace je totiž radost - na internetu visí opravdu desítky zasvěcených analýz různých občanských sdružení, které pomáhají orientovat se a pojmenovávat. (Třeba proto nemá pan prezident rád občanská sdružení, našeptává mi zlomyslně pan Patizon.) Dává se to do pohybu. Není vyhnutí, abychom se dočkali toho správného soudu.

A zítra mezi schůzkami a dalšími povinnostmi novináře budu volat panu Patizonovi, aby mě informoval, co nového v procesu s Bártou a Škarkou. Protože, samozřejmě, i rozsudek v tomto případu je nesmírně důležitý.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].