Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Vidlemi

Pád vlády a zákeřný Kubice

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zatkli včera v souvislosti se zneužíváním evropských dotací pět lidí, včetně sociálního demokrata a náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudy a ředitele úřadu Regionální rady ROP Pavla Markvarta z ODS. Jak říká pan Patizon, pěkně se to rozdělilo mezi obě strany, které ovládají Ústecký kraj od doby jeho vzniku.

Je to bezpochyby další vzkaz policie a státních zástupců, že válku s korupcí a defraudací berou vážně a že si při obvinění či zatýkání zrovna nelámou hlavu se stranickou příslušností podezřelých politiků. Nebo je tu jiná možnost, která se jeví velmi zákeřně. Ministr vnitra Jan Kubice má nějaké tajné politické plány a jeho lidé ničí dobrá jména dvou největších tuzemských stran a nehledí přitom ani vlevo, ani napravo.

Že by Kubiceho pečlivě připravovaný puč mohl vyjít, nenaznačuje jen instalování nového poslušného policejního prezidenta Martina Červíčka. Šest poslanců ODS vypovědělo loajalitu svým stranickým bossům a oznámilo, že nebudou hlasovat pro daňové zákony, které jsou klíčové jak pro Petra Nečase, tak pro Miroslava Kalouska. A například Boris Šťastný oznámil, že bude hlasovat pro pád vlády, jestli Nečas v budoucnu spojí schválení jeho daňové reformy s hlasováním o důvěře vládě.

Vláda tedy padá, už asi poosmé za dva roky její existence a z pohodlné většiny v Poslanecké sněmovně se stává menšinový vrak, z něhož odpadávají jeden poslanec za druhým. Pokud koncem roku nepřijde ohlašovaný konec světa nebo jiná podobná katastrofa, můžeme tedy čekat příští rok volby. Na volbách by mohla vydělat levice. Jenže při pohledu na Kubiceho zákeřný tah je možné vše.

Nejspíše získají strany spojené pod ideologií Václava Klause, k němuž se připojí část ODS. Vznikne asi taková obdoba maďarského národoveckého Jobbiku. Což ministr vnitra tuší, a proto další kroky jeho zmanipulované policie povedou do těchto stran. Jana Bobošíková či Petr Mach by se měli bát. Kubice je pro dosažení moci schopný všeho, i pomluvy Jiřího Paroubka.

Pan Patizon říká, ať to s tím sarkasmem nepřeháním. Tak ano. Jen jsem chtěl pochválit policii a žalobce za jejich ústecký výkon a podivit se nad zálibou našeho prezidenta asistovat při pádech vlád, které vedli jeho nástupci ve stranické funkci. A zamyslet se nad schopnostmi politiků, kteří prohráli pohodlnou reformní většinu v neuvěřitelných a arogantních politických a mocenských půtkách.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].