Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Kdy padne vláda Petra Nečase?

Kdy padne vláda Petra Nečase a padne vůbec? Téměř dva roky před řádným termínem voleb se opět tuzemské politické špičky začaly zabývat především politikařením a soubojem o moc místo řízení státu a služby veřejnosti. Jak může Nečas vládnout, když dnes neví, zda se mu jeho reformní snahy nezbortí jako domeček z karet? Jak se může starat o dobro občanů a státu Miroslav Kalousek, když nemá ponětí, zda mu vůbec projde rozpočet? A jak může opozice přinášet tvrdou a zasvěcenou debatu o způsobu vládnutí, když má na práci hlavně odvolat vládu? Tedy, jak říká pan Patizon, ne že by si to Nečasova vláda nezasloužila.

Zdá se však, že pád vlády je závislý hlavně na prezidentu Václavu Klausovi. Až on ukáže v čas, který bude považovat za vhodný, palcem dolů, najde v ODS poslušné poslance, kteří vládu svého stranického šéfa potopí. A pravděpodobně tomu nezabrání ani mimořádná zručnost Ivana Langera, který má na starosti v zákulisí pacifikovat Klausovy poslance.

Ale proč to Klaus dělá, ptá se pan Patizon a s ním i mnoho lidí, které potkáváme na našich pracovních schůzkách? Prezidentovy kroky mají svůj důvod. Chce se stát premiérem, až příští březen skončí na Hradě? Dala by se na to vsadit výplata, ale ani Klaus není takový všeuměl, aby dokázal až tak ovlivnit názory voličů. Ani kdyby bůhvíjak přísahal na postnečasovskou stranu, dost hlasů na to, aby se stal premiérem, nesežene.

Jenže je to asi jinak. Jak se spekuluje v lokálech, ale i v luxusních kancelářích, Klaus možná připravuje jakousi novou opoziční smlouvu a má nějaké eso v rukávě, třeba dobré vztahy s některými opozičními politiky. A takoví komunisté mu stále dluží, byl to Klaus, který prokopl nepsané heslo, že se s komunisty nemluví a na Hrad se nezvou.

Předčasné volby ale zřejmě přivedou do sněmovny podivné strany, třeba tu Jany Bobošíkové nebo Miloše Zemana. V zádech s ODS, komunisty a podivnými stranami může být Klaus vyzván, aby se stal premiérem sjednotitelem. Pokud bude sedět v tu dobu na Hradě Miloš Zeman, není tak těžké si představit, že se to může stát. Vlastně, jak říká pan Patizon, není ani tak těžké si to představit, i pokud bude prezidentem Jan Fischer.

Možností, jak by se mohl Václav Klaus dostat k moci, je tu spoustu. S panem Patizonem nás utěšuje jedna věc: v mnoha prognózách zveřejněných na tomto blogu jsme se zmýlili a budeme paradoxně doufat, že se mýlíme i teď.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].