Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Kalouskův Barták, Vondrův Blažek

Bývalý náměstek pražského primátora Pavla Béma – Rudolf Blažek – se stal čerstvě náměstkem ministra obrany Alexandra Vondry. K tomu se nedá moc co dodat. Jmenování Rudolfa Blažka náměstkem pro vyzbrojování je zhruba na stejné úrovni, jako když Miroslav Kalousek jmenoval svým náměstkem odpovědným za boj s praním špinavých peněz Martina Bartáka.

Barták i Blažek mají ve svých bývalých funkcích na kontě řadu afér s neprůhlednými, manipulovanými a předraženými zakázkami. Pandury, Casy, Iveca či Dinga na straně Bartáka, Opencard, pronájmy pražského majetku za nevýhodných podmínek, tunel Blanka a další na straně Blažka.

Rozdíl mezi oběma muži příliš velký není. Blažek byl ve vrcholných funkcích na pražském magistrátu skoro patnáct let a je více či méně spojen se všemi průšvihy, které pražskou radnici potkaly. Barták byl ve funkci prvního náměstka na obraně tři roky a ministrem obrany rok a stihl toho opravdu hodně. Je tu ale jedna diference, Barták je dnes na rozdíl od Blažka na neplacené dovolené.

Dá se pochopit, že Alexandr Vondra potřebuje k udržení funkce a posílení vlivu současného vedení ODS politickou podporu uvnitř strany. Získat pražskou organizaci se určitě vyplatí. Ale to může zajímat pouze politiky. Pro občana je jmenování Blažka jednoduše čitelná zpráva. Za nejkorupčnější část ministerstva obrany – nákup zbraní – bude odpovídat muž spjatý s korupčním obdobím pražského magistrátu. Co asi tak od něj můžeme čekat?

Alexander Vondra má na sobě stín zakázky ProMoPro. Jmenováním Blažka do funkce se pustil do hazardní hry.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].