Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vidlemi

Hra o ministerská křesla

Začíná porcování medvěda, dělení ministerských postů v budoucí vládě Petra Nečase. S jistotou se dá říct pouze fakt, že se Petr Nečas stane premiérem a že Karel Schwarzenberg bude s největší pravděpodobností ministrem zahraničí. Ale co dál? Jména, která slyšíme z kuloárů jako kandidáty, až tak přesvědčivá nejsou. Miroslav Kalousek jako ministr financí – dostal sice v Topolánkově mezinárodní titul ministr financí roku – ale rozjel velmi podezřelou ekozakázku a hlavně neprosadil nový model skládání rozpočtu, který funguje ve většině vyspělých zemí – tedy, že rozpočet vzniká diskuzí ministrů a jejich skutečnými potřebami a nikoli obráceně, že se peníze rozdělí v centru a pak už se jen dohazuje.

Pak jsou tu dvě ministerstva, kterým se kdysi říkalo silová. Obrana a vnitro. Ty si podělí evidentně ODS a Věci veřejné. V armádě dnes už nejde ani tak o boj a válku, ale o rozdělování lukrativních korupčních zakázek. Tedy post jako stavěný pro Věci veřejné – třeba se zakázkami zametou. Vnitro ODS – bylo by nejlepší, kdyby sem Nečas nenavrhl spolustraníka, ale odborníka, či odbornici pevného charakteru a plného síly rezort změnit a probudit spící policii. Ale pokud má Nečas na post nějakého straníka s podobnými vlastnostmi – tak na vnitro s ním. Já ale žádného zatím neznám.

Pak je tu ještě jeden post, který mě dost zajímá. Ministr spravedlnosti. Nebo ministryně. Mluví se o Jiřím Pospíšilovi, který post zastával také už v Topolánkově vládě. Nijak se neušpinil, ale ničemu ani neprospěl. Nechal si při reformování soudů vnutit od poslanců problematické změny soudních pravidel a soudci – která měla vést k větší nezávislosti – se stali po reformě paradoxně více závislými na exekutivě – to je vždy špatně. Pospíšil je jistě poctivý, ale zatím ukázal spíš slabost, včetně neschopnosti odvolat Veseckou.

Boj bude i o jiná křesla, důležité je ministerstvo průmyslu. Zase půjde o souboj ODS a Věcí veřejných – pokud tedy Kalousek dostane finance. Tipuji to spíš na ODS, věci veřejné půjdou asi raději do školství.

Uvidíme. V médiích sice prosakují zprávy, jak se vyjednavači hádají o počet křesel, a tak dál. Nemyslím si, že by jednání byla nějaká tvrdá, obsazení postů má svou logiku, v kuloárech jsem ale slyšel, že je minimální zájem o křeslo ministra práce a sociálních věcí. Tam se nikdo nebude moci zašít, na tom ministerstvu čeká budoucího ministra spousta práce. Tak přeji šťastný výběr.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].