Jaká práva jsou si rovna
Článek představuje čtečky elektronických knih jako docela užitečnou věc, ale opomíjí jedno jejich riziko: 17. července 2009 stáhlo knihkupectví Amazon ze všech svých čteček Amazon Kindle knihy George Orwella Farma zvířat a 1984.
„Stáhlo“ znamená, že je na dálku z přístrojů vymazalo uživatelům, kteří za ně zaplatili. Vysvětlilo to tím, že vydavatel, který jim elektronickou knihu poskytl, k ní neměl příslušná práva. Postižené uživatele sice odškodnilo, i tak ale spolu s knihou zmizely poznámky a recenze, které si čtenáři do „svých“ knih napsali (svých je slovo diskutabilní, protože vyšlo najevo, že Amazon neprodává „elektronické knihy“, ale „licence k jejich čtení“). Jak komentuje blogosféra: „Autorská práva jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“ Zdá se, že se „autorskoprávní“ zásah nemohl stát se symboličtější knihou – hrdina románu 1984 pracuje jako cenzor, který přepisuje nepohodlné články v archivech novin.
Nemělo by to znamenat skepsi pro elektronické čtení (naopak, v zemích, kde podle tamějších zákonů na Orwellovy knihy už vypršela autorská práva, jsou všechny přístupné na webu bezplatně), ale spíš signál, že formáty, které uplatňují DRM (Digital Restriction Management – kromě knih i hudba, filmy a videa) podporují spíš cenzuru než svobodu slova.
Honza Šípek
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].