Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

V poklusu

Jak jsem se nezapojil do projektu placeného z evropských peněz

Zavolal mi jistý pán z reklamní a PR agentury Ogilvy, že prý pro mě má zajímavou nabídku. Mám se prý zapojit do projektu ministerstva školství nazvanému KONCEPT. Jde o to napsat blog, který se bude zabývat tématem „dalšího vzdělávání“. Blog bude vyvěšen na serveru iHned.

„Přivítali bychom Váš příspěvek, neboť Vás vnímáme jako odborníka, který se tématu dlouhodobě věnuje,“ napsal mi potom dotyčný člověk v mailu.

Tématu „dalšího vzdělávání“ jsem se sice za celý svůj život nevěnoval ani vteřinu, nicméně nabídka mě zaujala. Dávala v sobě tušit mimořádnou koncentraci bizarnosti. A taky že jo.

Mailem jsem se optal šéfové zpravodajského serveru iHned Lucie Tvarůžkové, jakým způsobem se na projektu KONCEPT iHned podílí. Odvětila, že netuší, o co se jedná. Pro jistotu se ještě optala kolegů z Hospodářských novin, ti na tom byli stejně.

Obrátil jsem se tedy na školského experta Tomáše Feřteka z neziskovky EDUin s otázkou, co o projektu KONCEPT vědí. Od něj jsme se dozvěděl, že se jedná o věc financovanou z evropských fondů. Podle dohledatelných záznamů na stránkách ministerstva byl projekt před dvěma lety ukončen, aniž by se rozběhl, pak ovšem loni znovu oživen a zadán na základě veřejné soutěže firmě EUFC.

„Protože se teď ministerstvo snaží v nouzi vyhrabat cokoli, za co jdou utratit evropské peníze, tak to nejspíš oživili,“ sdělil mi svoje mínění Feřtek. „Takže se opakuje to, co Evropská komise kritizovala už u předchozích projektů. Ty peníze nejdou do vzdělávání, ale mediálkám na nesmysly - ve vší úctě k vašemu potenciálnímu blogu.“

Nenechal jsem se sžíravou skepsí školského experta odradit a rozklikl jsem „podklady“ zaslané mi firmou Ogilvy s tím, že z nich mám při svých blogových úvahách o „dalším vzdělávání“ vycházet. Naděje, že v nich najdu něco zajímavého, se ovšem rychle rozplynula. V podstatě se jednalo o dvě tiskové zprávy, ve kterých se psalo, že „další vzdělávání“ je důležité, nikdo se jím v Česku zatím pořádně nezabýval, ale s tím je teď konec, projekt KONCEPT všechno změní.

Co k tomu dodat?

Zítra dorazí do Česka eurokomisař Johannes Hahn a bude se ptát, jak u nás zacházíme s penězi z evropských fondů. Nechtěl bych mu to vysvětlovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].