Kontext•9. 8. 2024•11 minut
Hladík vymyslel, jak si poradit s odporem obcí. Prostě jim ve všem ustoupit
CHKO Krušné hory bude nejen největší, ale také nejděravější
Má to být něco jako razítko úspěchu na práci ministra Petra Hladíka. Vyhlášení největší chráněné krajinné oblasti v Krušných horách, jejíž zakládání po dvou letech práce vrcholí a mohlo by být do příštích sněmovních voleb dokončeno, bude chránit 170 kilometrů dlouhé území na unikátní, od okolí odloučené náhorní plošině s přirozenými lesy, horskými loukami a památkově cennými vesnicemi.
Turisty vyhlášení nového stupně ochrany prakticky nepostihne, průmysl už v Krušných horách není a obce v době, kdy se bolestně hledá shoda o vyhlášení národního parku na Křivoklátsku, souhlasily. Mnozí z místních lidí se na chráněnou krajinnou oblast (CHKO) naopak těší – hlavně ti, kteří v ní vidí lepší ochranu proti překotnému stavění, jež se v poslední době v některých částech Krušných hor odehrává.
Když ale ministr Hladík minulý týden zveřejnil podrobné mapy nové CHKO, zavládlo u oponentů masového stavění viditelné zklamání. Zatímco všechny dosavadní české CHKO tvoří kompaktní území a zahrnují i města včetně Třeboně, Broumova, nebo dokonce Děčína a přes jedno chráněné území vede dálnice, v Krušných horách volí stát zcela jinou strategii, která onen překvapivý souhlas samospráv vysvětluje.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu