0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Editorial16. 6. 20244 minuty

Stojí Filip Turek za kanonem Aurory?

Česko může mít první vládu, která by byla složená výhradně z populistických stran

Bude Filip Turek ministrem dopravy? Zřejmě přišel čas chystat si imunitní systém na tuto možnost. Andrej Babiš a jeho hnutí ANO svírá obava, že se zopakuje situace jako po volbách v roce 2021, tedy že sice dosáhne dobrého výsledku, ale nebude mít koaliční partnery. Evropské volby ukázaly, že tu vyrostly dvě síly, které mohou být pro Babiše partnery – Přísaha a Motoristé získali přes deset procent hlasů a komunisté schovaní za název Stačilo! necelých deset procent. Je tedy Turkův úspěch pomyslným výstřelem z Aurory a rýsuje se pro příští volby nový politický blok?

Letošní evropské volby přinesly řadu zajímavých zpráv. Jedna z nich je, že se potvrzuje trend nastoupený u poslední prezidentské volby Miloše Zemana, a sice že k volbám začali chodit lidé, kteří to do té doby považovali za zbytečné. Objevili kouzlo protestu proti liberálnější části společnosti a možnost rozhodovat o směřování země. Situace po parlamentních volbách v roce 2021 mohla vypadat úplně jinak, protože těsně pod pěti procenty skončila Přísaha i sociální demokracie. A v prezidentských volbách se naopak mobilizovala část společnosti, která nechtěla za hlavu státu Andreje Babiše.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Vládní strany získaly v evropských volbách o téměř půl milionu hlasů méně než ANO, SPD, Stačilo!, Přísaha a Motoristé a PRO Jindřicha Rajchla. Byť hlasy pro poslední uskupení byly téměř zanedbatelné, ale jsou tu. S jistou nadsázkou lze říct, že o výsledku voleb a budoucnosti země už nerozhodují pevná voličská jádra stran, ale probuzení a vybuzení voliči na poslední chvíli. Ještě více než v minulosti sehrávají roli emoce. Přísaha a Motoristé nemají program, který by šlo brát vážně. Program uskupení Stačilo! tvoří vlastně jen název strany.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc