Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Ochránci zvířat chtějí konec několikadenních zvířecích cest na blízkovýchodní jatka

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Když budou mít Pražané v toto pondělí dopoledne štěstí, projedou se tramvají s krávou nebo prasetem. Padesát členů spolku Obránci zvířat (Obraz) bude v maskách hospodářských zvířat projíždět hromadnou dopravou městem. „Možná někdy způsobíme trochu tlačenici, ale to není cílem,“ říká Pavel Buršík, šéf politických kampaní spolku. „Důležité je něco jiného. Tramvaj vzdáleně připomíná transportní kamion pro zvířata. Jezdí jich hodně, ale je snadné je přehlédnout. Když se lidé sami stanou součástí ‚převozu živých zvířat‘, možná to k tématu přitáhne jejich pozornost.

O transport živých hospodářských zvířat jde. Členové Obrazu (a jejich kolegové z dalších unijních spolků) se snaží prosadit zákaz jejich převozu mimo Evropskou unii. Důvodů je několik. Takové cesty jsou z podstaty extrémně dlouhé. Ze střední Evropy na Blízký východ nebo do Střední Asie je to několik tisíc kilometrů a několik dnů cesty – pokud to dobře jde a kamion se nezasekne na hraničním přechodu, pak se vše o mnoho hodin a někdy i dní prodlouží. I v největším komfortu by taková cesta byla utrpením a zvířata komfort nemají. Unijní požadavky na prostor, povinné přestávky či dostatek vody a jídlo jsou podle ochránců zvířat zbytečně nízké a jen vágně formulované (lepší by podle nich bylo, aby u každého zvířecího druhu bylo jasně dáno, kolik místa má každé jednotlivé zvíře mít), ale jsou alespoň nějaké a mohou být vymáhané. Podle různých investigací přestanou za unijní hranicí pravidla platit a zvířecí utrpení se ještě rapidně zvýší. A třetí podstatná věc, kvůli které by podle Obrazu neměla živá zvířata opouštět Unii, jsou často nehumánní porážky, kterým jedou vstříc.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.