Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Rodičovský příspěvek – o něco víc, o rok míň

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

350 tisíc korun, které je možné vyčerpat nejvýš za tři roky. To je nabídka současné vlády pro rodiče dětí, jež se narodí po Novém roce, kterou v prvním čtení schválila sněmovna. Rodičovský příspěvek od státu se zvýší o 50 tisíc korun, odpadne možnost čerpat čtyři roky. Argumenty vlády jsou takové, že maximální dobu rodičovské čerpá jen minimum rodičů, a na vyšší než padesátitisícové zvýšení stát nemá peníze. Respektive má, ale vládní touhy šetřit by dostaly další velkou ránu.

Opozice s tím nesouhlasí a podle ní si rodiče zaslouží čtyři sta tisíc korun. Od roku 2020, kdy se rodičovský příspěvek zvedal naposledy – z 220 tisíc korun –, se spotřebitelské ceny zvedly o třetinu, proto by se měl rodičovský příspěvek zvýšit o celých 100 tisíc korun. Opozice, tedy ANO a SPD, proto navrhují změnu novely, a zároveň chtějí nějaké zvýšení příspěvků pro všechny rodiče dětí do čtyř let. Vládní novela počítá s jasným řezem na přelomu tohoto a příštího roku. SPD by také chtěla, aby se rodičovský příspěvek zvyšoval každý rok automaticky podle inflační doložky, jako se valorizují třeba starobní důchody.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.