0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura12. 8. 20233 minuty

Dělníci kultury

Růžový rauš aktuálně zažívají světová kina. Díky Barbie. Snímek o kontroverzní plastové panence od Mattela, jehož tvůrcům se podařilo navodit dojem, že pomáhají ženské emancipaci, překročil na tržbách miliardu dolarů. Opakuje se tak scénář z loňského léta, kdy se o podobné vzrušení postaral svým průletem kiny Top Gun: Maverick a jeho hvězdu Toma Cruise média promptně pasovala do pozice „zachránce kin“, nad jejichž budoucností se podle některých stále stahovala postpandemická mračna proměněných diváckých návyků i průmyslové praxe (rozleptání exkluzivity uvádění filmů přednostně do kin). Dvě léta po sobě tak ukázala, že kino není mrtvé a diváci se do něj vracejí, pokud k tomu mají důvod. O ten ale mohou už brzy znovu přijít.

Nikoli kvůli nečekanému viru, ale kvůli stávce v Hollywoodu. Scenáristé stávkují od začátku května, v půli července se k nim přidali herci a herečky. Čím déle stávka trvá, tím má větší dopad a první vlny, které se rozběhly od pomyslného dopadu kamene na hladinu, už mají svůj efekt. Studia začínají odkládat premiéry některých velkých filmů, na nichž jsou často kina nejvíce závislá a které byly naplánovány do konce tohoto roku.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Sony přesunulo na rok 2024 superhrdinský film Lovec Kraven a pokračování Krotitelů duchů. Zároveň začalo šachovat s plánem premiér pro rok 2024. Pokračování úspěšného animovaného Spider-Mana Spider-Man: Beyond the Spider-Verse stejně jako Karate Kida se odsunulo z jara a léta. Warner Bros. si láme hlavu, jestli posunout očekávané pokračování Duny naplánované na začátek listopadu. Stejně tak se vznáší otazník nad Aquamanem a adaptací muzikálu Purpurová barva. Důvod je jednoduchý. Pravidla stávky zakazují hercům a herečkám jakkoli se podílet na propagaci svého filmu a přítomnost hvězd je pro ty velké často zásadní. Jejich procházka po červeném koberci, tweety nebo vyzdvihování filmu v televizních talkshow jsou klíčovou součástí PR. Bez známých tváří se dělá podstatně hůř a u drahých velkofilmů nejde takový výpadek riskovat.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc