Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Hlavní chod

Nic nového pod sluncem

Putování ovoce a zeleniny z druhého konce světa není pouze noční můrou dneška. I za socialismu se k nám dovážely například cibule z Egypta či jablka z Libanonu.

Autor: matej stransky
Autor: matej stransky

Jistě znáte ten povzdech po prostudování nabídky ovoce a zeleniny v supermarketu: „Opravdu je zapotřebí, aby se jablka vozila z Nizozemska, hroznové víno z Namibie, cibule či brambory z Egypta? To dříve nebylo, a taky jsme žili!“ I já jsem se takto často rozčiloval a s rozhořčením sledoval uhlíkovou stopu takto putující zeleniny a ovoce. Při diskusích o povinném podílu českých produktů v obchodech jsem si sice uvědomoval některé věcné nesmysly navrhovaného zákona (např. v soli náš region nebyl soběstačný ani v raném středověku a není šance, že by se to změnilo), nicméně nápad to byl v zásadě zajímavý. U vhodných komodit by se navíc jednalo o návrat do dřívějších dob, usnadněný ovšem o nynější možnosti rozvoje zemědělství. Nepamatoval jsem si, že by se z nějakých vzdálených destinací vozily například brambory. Pravda, cibule v minulosti nezřídka chyběla, ale nedostatek byl té české, ne nějaké cizácké bůhvíodkud, o jablkách hanba vůbec mluvit. Avšak jsem se pletl, a to pořádně a ve všem.

Jak se zbavit sardinek

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.