0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura13. 5. 20232 minuty

Audio týdne

Přemysl Hnilička

Stoleté výročí vysílání si Český rozhlas připomíná také v dramatické tvorbě. Konec druhé světové války nyní přiblížil Pavel Molek ve hře Křižovatky, již Vltava v premiéře odvysílala minulé pondělí. Molek je soudce Nejvyššího správního soudu v Brně, jako dramatik-samouk se do rozhlasové historie zapsal před osmi lety debutem Má protentokrát obsazená vlast, v němž zachytil myšlenkový svět dirigenta Václava Talicha a jeho orchestru v pohnutém roce 1939. Aktuální, už šestá Molkova celovečerní hra se věnuje osudům hlasatele Zdeňka Mančala, který svým hlášením „je sechs hodin“ zahájil květnové povstání, a rozhlasového kolaboranta Aloise Kříže, jenž následně bojoval na straně Němců.

Autor Kříže zobrazuje jako Mnichovem zrazeného, poníženého vojáka a neúspěšného kandidáta na rozhlasového redaktora. Teprve když byl nastolen protektorát, našel uplatnění jako aktivistický redaktor a pro vysílání vytvořil odpudivý cyklus Co víte o Židech. Tím konečně získal pocit, že našel své místo v historii.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jeho protipól Mančal je představen jako vlastenec a člověk pochybující o správnosti kroků, které má v protektorátní době učinit. Když jej odbojář přesvědčuje, že potřebuje v rozhlase svého člověka, nadřadí vlastní pohodlí „věci republiky“. To v dialogu s ním nepochopí Kříž, který jej zuřivě obviňuje z kolaborace: vždyť přece do éteru četl všechny texty, které pro něj Kříž napsal.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc