Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Kultura

Stavba týdne

Autor: BoysPlayNice
Autor: BoysPlayNice

Žijeme v éře rekonstrukcí a konverzí. A zvykáme si, že účel budovy se může úplně změnit. Například z obchodního domu, kde se prodávalo levné čínské oblečení, se může stát reprezentativní budova Českého rozhlasuOlomouc – tak jak to nyní proběhlo na Hané podle projektu Atelieru 38.

V historickém jádru Olomouce byl v roce 1911 postaven obchodní dům určený k prodeji nábytku, jedna z prvních staveb s monolitickým železobetonovým skeletem v Rakousku-Uhersku. Nábytek se tu prodával až do devadesátých let. Pak se ale začalo jezdit do obchodních center, tady zbyla levná móda a pod horní prosklení byla vložena vrstva minerální vaty, aby teplo neunikalo ven. To byl konec slavné éry.

Architekti z Atelieru 38 ji ale připomněli. Do atria znovu dopadá denní světlo přes obnovené prosklení. Železobetonový skelet i staré detaily, jako třeba ornamentální zábradlí, jsou očištěné a vše je sjednoceno bílým nátěrem. Do staré struktury architekti vložili plné a prosklené příčky, čímž vznikla třicítka kanceláří a nahrávacích studií.

A přibyl jeden výrazný detail – oranžová kabeláž vedená viditelně pod stropem po celém domě. Připomíná, že i když za posledních sto let se změnilo skoro všechno, stavby můžou klidně sloužit dál.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].