Historii novodobé a bezesporu pestré lidské zkušenosti s psychedeliky odstartovala víceméně náhoda. Připomeňme zde to, co je znalcům scény notoricky známo. „V pátek 16. dubna 1943 jsem byl nucen přerušit svou práci v laboratoři už v poledne a odejít domů, nemoha přemoci nápadný neklid, kombinovaný s lehkou závratí. Doma jsem si lehl a upadl v nikoli nepříjemný, jakoby opojný stav, charakterizovaný extrémně vybuzenou představivostí,“ zapsal si do svého deníku švýcarský chemik Albert Hofmann své zážitky poté, co se v laboratoři v basilejském koncernu Sandoz při práci s diethylamidem kyseliny lysergové (látky, kterou v roce 1938 sám vyvinul) dotkl oka, aby se zbavil svědění. Tak se zrodilo LSD (zkratka z německého Lysergsäurediethylamid), bezbarvý krystalický halucinogen, jenž tehdy sedmatřicetiletého Hofmanna uvedl do „jakoby snového stavu, kdy s otevřenýma očima vnímal nepřetržitý proud fantastických obrazů mimořádné ostrosti a intenzity, kaleidoskopickou hru barev“. Není podstatné, že v detailech se pohled na okolnosti historicky prvního tripu rozchází (jde o to, zda se dotkl oka, či si olízl prsty, nebo zda se domů vypravil na kole za pomoci asistenta, či odešel z práce sám pěšky). V každém případě varianta „kolo“ je od roku 1985 každoročně 19. dubna na celém světě připomínána jako tzv. Bicykle Day, tedy den, kdy při druhém pokusu Albert Hofmann s LSD již cíleně experimentoval.
Hofmann záhy publikoval zprávu o svém objevu – a LSD vyrazilo do světa. Po druhé světové válce se z něj stal hit psychiatrického výzkumu, kdy byly účinky látky zkoumány coby obdoba schizofrenických prožitků nebo se využívala pro experimentální terapie při depresích či alkoholismu.


To, že se LSD dostalo za zdi psychiatrických pracovišť a ovlivnilo na Západě kontrakulturu hippies šedesátých let 20. století, je všeobecně známo. Od devadesátých let se v tuzemsku rozšířily informace o československé lince oficiálních experimentů s touto látkou, určených mezi lety 1954–1974 pro psychiatrické pacienty i zdravé dobrovolníky. Podávání LSD u nás je spojeno například se jmény psychiatrů Stanislava Grofa či Milana Hausnera, kteří uspořádali tisíce sezení s drogou a jejichž věhlas – po emigraci prvně jmenovaného – přesáhl hranice československého ghetta. V roce 1974, tedy devět let poté, co bylo LSD ve Spojených státech postaveno mimo zákon a zařazeno mezi nejpřísněji kontrolované substance (šlo především o politicky motivované rozhodnutí kvůli revoltě hippies a jejich odporu proti válce ve Vietnamu), byl výzkum v Československu zastaven a záhy nato přísně utajen.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu