Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Nová vakcína proti malárii může zachránit miliony afrických dětí

Průlom, který změní svět. Tak nazývají vědci i lékaři protimalarickou vakcínu, kterou v polovině dubna jako první země světa schválila Ghana. Nové očkování vyvinuté vědci z Oxfordské univerzity je určeno africkým dětem a klinické zkoušky naznačují, že funguje s téměř osmdesátiprocentní účinností – což je u tak složité nemoci, jakou je malárie, fantastický výsledek. Vakcína je navíc poměrně levná, bude se vyrábět ve velkém množství a mohla by se stát důležitým krokem k definitivnímu vymýcení choroby, proti níž lidstvo hledá očkování již zhruba sto let a která ročně na celém světě připraví o život kolem 620 tisíc lidí, převážně právě dětí.

Výsledky závěrečného kola klinických zkoušek nové vakcíny označované R21, jehož se v Mali, Burkina Fasu, Keni a Tanzanii účastní 4800 dětí, zatím nebyly zveřejněny. Úřady některých afrických zemí se s nimi ale již seznámily a podle expertů jsou velmi nadějné. „Jsme nadšeni. Vakcína se zdá bezpečná a účinnost je dost vysoká, kolem 75 procent,“ řekl zpravodajství BBC World Service Adrian Hill, ředitel oxfordského Jennerova ústavu, kde byla vakcína vyvinuta. Schválit novou očkovací látku, která se podává ve třech dávkách (čtvrtou je nutné aplikovat po roce), by tak brzy mohla i Světová zdravotnická organizace. Že ji Ghana předběhla, je podle Hilla překvapivé, ale správné rozhodnutí tamních úřadů.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.