Sejdou se katolický kněz Tomáš Halík, bývalá Miss World Taťána Kuchařová, výrazná osobnost nevládní scény se zaměřením na sociální pomoc Klára Laurenčíková a ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. To není začátek vtipu, ale seznam jmen, která vláda Petra Fialy podle informací médií zvažuje na pozici vládního zmocněnce pro lidská práva. Jisté tápání ale ukazuje, že ani současný kabinet nemá jasnou představu, jak v dnešní době přemýšlet nad lidskoprávní agendou.

Má to několik příčin. Ačkoli měl Fialův kabinet už před sněmovními volbami jasno, kdo bude sedět v čele Bezpečnostní informační služby nebo státního zastupitelství, zmocněncem pro lidská práva se nezabýval. I když v tomto úřadu – řešícím témata od problematiky menšin přes neziskové organizace až po osoby se zdravotním postižením, seniory či obecně rovnost žen a mužů – v minulosti seděla velká jména, jako byl disident Petr Uhl nebo občanský aktivista Michael Kocáb, kteří měli k otázce lidských práv blízko, nic velkolepého či zásadního se nedalo s jejich angažmá v této funkci spojit. Nejednalo se však primárně o jejich chybu.

Nevýhoda úřadu spočívá v kombinaci toho, že na jednu stranu je zmocněnec jmenovaný vládou, a je tedy „její“ člověk. Zároveň má vládním politikům říkat nepříjemné věci, když právní normy zasahují do života občanů víc, než by měly. A o takových zásluhách se často veřejnost nedozví. Navíc nestačí pouze silná osobnost nebo politická figura, protože sám zmocněnec nemá žádnou speciální pravomoc. Takže…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 552

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte