Zdá se, že naprosto nevyprovokovaná, neospravedlnitelná a nemorální invaze Ruska na Ukrajinu znamená konec jedné éry – té, která začala pádem berlínské zdi v roce 1989. V době po skončení studené války se západní představy o politice, ekonomice a kultuře šířily po celém světě a v podstatě je nikdo nezpochybňoval. Americká moc tvořila základ mezinárodního systému. Nebylo to období klidu – vzpomeňme na války v Jugoslávii a na Blízkém východě. Bylo to však období, kdy se zdálo, že americká moc a liberální demokracie jsou neohrozitelné a mezinárodní systém funguje a spolupracuje lépe než kdykoli předtím.

Pax Americana začal slábnout z mnoha důvodů, včetně vzestupu zemí, jako jsou Čína a Indie, katastrof v Iráku a Afghánistánu, finanční krize a krize demokratických hodnot na Západě. Nejrušivější silou však byl návrat imperiálního Ruska, odhodlaného znovu vybudovat vlastní sféru vlivu, v níž by mohlo ovládat své sousedy. Rusko Vladimira Putina fungovalo v uplynulém desetiletí jako velká geopolitická rozvratná síla, která se aktivně pokoušela rozložit mezinárodní systém stojící na pravidlech.

Zadupat v zárodku

Pro mnohé komentátory je současná krize důkazem, že se tento systém zhroutil a že demokratická éra byla jen krátkým snem. David Brooks píše, že „historie se vrací k barbarství“. Robert Kagan prohlásil, že „džungle“ se opět rozrůstá. Je však takový pesimismus oprávněný? Já spíše doufám, že se v dnešních děsivých zprávách skrývá i něco silného a pozitivního.

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte