Je sobota a ředitel žatecké nemocnice Jindřich Zetek vypravuje autobus na ukrajinské hranice. Jede pro ukrajinské rodiny, které se potřebují dostat do bezpečí. Shánět a organizovat začal hned ve čtvrtek, kdy vypukla válka a spolu s ní se okamžitě zvedla vlna lidí ochotných pomáhat, jak se dá. Na hranice Ukrajiny se Slovenskem, Polskem nebo Maďarskem se pro uprchlíky z napadené Ukrajiny vydávají Češi už od pátku.

„Mám v nemocnici pětadvacet zaměstnanců z Ukrajiny, sester a lékařů, musíme sem teď dostat jejich rodiny,“ říká Jindřich Zetek. Sám má na Ukrajině kořeny, narodila se tam jeho maminka, má tam také přátele a ti přes víkend organizovali přesun rodin z nebezpečných oblastí do městečka Chust v Zakarpatí, kde je klidněji a kde mohou počkat na příjezd autobusu. „Můj kolega Oleg tam teď vyráží na hranice zjišťovat, kudy se nejlépe půjde z Ukrajiny dostat. Máme kolem toho už tým lidí a pouštíme naše kontakty dál na Ukrajinu,“ vysvětluje ředitel žatecké nemocnice do telefonu. „Nejde jen o rodiny zaměstnanců. Všichni jsou naši. A od pondělí budeme mít na odvoz lidí stálý dispečink.“ K tomu už má připravenou i pomoc pro rodiny, které přijedou do Česka, včetně psychologické a zdravotní, a hlavně té nejdůležitější – shání jim ubytování. „Máme komunikační skupinu, v ní je spousta mladých lidí s dodávkami, celou skupinu, která pomáhá a organizuje, co je třeba, máme nabídky bydlení,“ vysvětluje pan Zetek. Ubytování nabízejí obce, soukromníci, hotely i penziony.

[pull-quote…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte