Respekt Speciál: Rozpolcená Amerika
100 stran o Americe před volbami jen za 99 Kč * Reportáž z míst, kde se bude skutečně rozhodovat * Přežije americký sen? * Koho zvolí peněženka * Rozhovor s Timothym Snyderem * České sny o Americe * Proměny westernu a další. Objednejte si tištěné vydání nebo čtěte/poslouchejte speciál na webu a v mobilní aplikaci (digitální podoba je součástí předplatného Respektu).
Teď když kanadští kamioňáci zablokovali klíčové hraniční přechody mezi Kanadou a USA, se z jejich protestů definitivně stává mezinárodní problém. Americká vláda vyzývá tu kanadskou, aby okamžitě zjednala pořádek. Není divu, na hladkém toku zboží mezi oběma zeměmi záleží mimo jiné provoz amerických automobilek.
Jenže protesty a blokády kanadských měst, především hlavního města Ottawy, byly záležitostí celé Severní Ameriky od samého počátku. Můžeme je samozřejmě doslovně vnímat jako vzpouru proti určitým pandemickým opatřením, konkrétně proti povinnému očkování řidičů. Můžeme je také trochu obecněji chápat jako projev celkové únavy části Kanaďanů z restriktivních opatření a z nich vyplývající drobné či větší každodenní nesvobody. Je to prostě nesnesitelná otrava.
Důležité je ale vidět, jak rychle se mezi účastníky rozšířily konspirační teorie, jak rychle protesty ovládly různé postavy radikální politické scény, vlastně jak snadno se protivná opatření stala pouze další kapitolou všezahrnujícího severoamerického příběhu. Ten ve své podstatě vypráví o civilizačním spiknutí proti lidem, kteří jsou právoplatnými zakladateli a budovateli téže části kontinentu. Ano, i covid lze podle temných interpretací líčit třeba jako záměrně zkonstruovanou biologickou zbraň, jejímž cílem je zbavit svět a Ameriku především bílé rasy.
Americký příběh býval pro ostatní demokracie inspirativní svým tahem na svobodu, byť dnes palčivěji než dříve cítíme, že nebyla myšlena pro všechny. Teď se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu