Teď když kanadští kamioňáci zablokovali klíčové hraniční přechody mezi Kanadou a USA, se z jejich protestů definitivně stává mezinárodní problém. Americká vláda vyzývá tu kanadskou, aby okamžitě zjednala pořádek. Není divu, na hladkém toku zboží mezi oběma zeměmi záleží mimo jiné provoz amerických automobilek.

Jenže protesty a blokády kanadských měst, především hlavního města Ottawy, byly záležitostí celé Severní Ameriky od samého počátku. Můžeme je samozřejmě doslovně vnímat jako vzpouru proti určitým pandemickým opatřením, konkrétně proti povinnému očkování řidičů. Můžeme je také trochu obecněji chápat jako projev celkové únavy části Kanaďanů z restriktivních opatření a z nich vyplývající drobné či větší každodenní nesvobody. Je to prostě nesnesitelná otrava.

Důležité je ale vidět, jak rychle se mezi účastníky rozšířily konspirační teorie, jak rychle protesty ovládly různé postavy radikální politické scény, vlastně jak snadno se protivná opatření stala pouze další kapitolou všezahrnujícího severoamerického příběhu. Ten ve své podstatě vypráví o civilizačním spiknutí proti lidem, kteří jsou právoplatnými zakladateli a budovateli téže části kontinentu. Ano, i covid lze podle temných interpretací líčit třeba jako záměrně zkonstruovanou biologickou zbraň, jejímž cílem je zbavit svět a Ameriku především bílé rasy.

Americký příběh býval pro ostatní demokracie inspirativní svým tahem na svobodu, byť dnes palčivěji než dříve cítíme, že nebyla myšlena pro všechny. Teď se…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte