Resuscitace! Opakovaně to hlásí červeně označený dron nad našimi hlavami, zatímco další z formace přistávají k člověku, který vedle nás zkolaboval. Jak příhodné pro místo, kam jsem dnes vzal svoje pravnoučata. Jsme v bývalé Nemocnici Na Františku, která se v roce 2064 dostala definitivně pod správu pražských muzeí. Právě se nacházíme v aranžovaném původním operačním sále, když synchronizované drony zahájí oživování. Při srdeční zástavě ještě občas potřebují asistenci člověka, který se na místě náhodně vyskytuje. V takovém případě jeden z dronů-nosičů nabídne brýle pro virtuální realitu. Technologií digitálního dvojčete v ní resuscitujícím na místě nabídne kompletní virtuální tým lékařů, kteří se vzdáleně připojí a na místo teleportují z kteréhokoli místa na světě.

Kde jsou ty doby, kdy do ulic vyrážela auta záchranné služby! Náš případ vypadá na hypoglykemii, což už je dnes díky prediktivní senzorice opravdová vzácnost. Dron s defibrilátorem zůstává v pohotovosti, zatímco ostatní spolupracují při napichování kanyly s glukózou a analýzou krevního vzorku. Ještě chvíli čekají u probuzeného, aby se rozlétly do různých stran pro sestavení náhodné formace u dalšího zásahu. Je to plně autonomní systém, který primárně řeší situace, jež jakémukoli selhání předcházejí. Scénou znuděné děti odvrací hlavy už po pár vteřinách a se zájmem sledují můj další výklad o dávné nutnosti chirurgicky otevírat lidská těla. Pradědo, a tohle se jmenuje skalpel? Ano, Jaruško. Už se to půl století…

1_obalka_R6
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R6
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte