6-kom
Neil Young • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Mohli si vybrat: Neila Younga, nebo Joea Rogana, ale oba naráz ne. Vybrali si tedy Rogana. Takový byl výsledek ultimáta, které dal písničkář Neil Young streamovací službě Spotify. Požadoval po ní, aby přestala publikovat podcast TheJoe Rogan Experience, který podle něj šíří dezinformace o covidu, a jestli tak neučiní, půjde se svou hudbou pryč. A jak řekl, tak také předminulý týden učinil. Všechna jeho alba z platformy zmizela.

Pro Spotify to z obchodního hlediska nebylo příliš těžké rozhodování. Na jedné straně tu je občansky angažovaný hudebník z generace hippies, který ovšem od roku 1989 neměl výrazný komerční hit. Na straně druhé největší světová hvězda podcastu s oddaným publikem po celém světě, za niž Spotify zaplatilo sto milionů dolarů. Nikoho neplatí takhle štědře a přímo. Vložilo do něj závratnou sumu jen proto, aby mohlo jeho show exkluzivně hostit a distribuovat. To celé jen potvrzuje sázku Spotify na podcasty, kde tuší další příležitosti. „Neměníme naši politiku na základě požadavků jednoho tvůrce,“ nechal se v reakci na Younga slyšet šéf firmy Daniel Ek.

Nešlo o hudbu

Youngův odchod, následovaný třeba Joni Mitchell a dalšími muzikanty, sice onu službu na lopatky nepoloží, odzátkoval však proud vzteku na Spotify, který mezi hudebníky už dlouhé roky bublal. Ačkoli se profilovalo jako hudební služba, hudebníci samotní tady vždy byli až na samém konci důležitosti. Odtud pak pochází jejich současné rozhořčení.

Byla to hudba, která…

1_obalka_R6
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R6
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte