0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura30. 1. 20227 minut

Jedno slovo

Písničkářka Katarzia má dar přesně vystihnout témata, která zrovna visí ve vzduchu

Žádné jinotaje, metafory nebo slovní hříčky.
Katarzia jde vždy bez oklik k věci. • Autor: Matěj Stránský

Není snadné ji zařadit v rámci toho, co je na české scéně běžné, ale vždy je velmi snadné porozumět tomu, co sděluje. Katarzia je unikátní tvůrkyně. Žádné její album nepřináší stejný sound, a dokonce ani stejný žánr jako to předchozí, zároveň si posluchač může být jistý, že pokaždé něco trefně pojmenuje. Zpívala o sobě, že je Rozprávkár, ale vlastně je kronikářka s výjimečným pozorovacím talentem.

Už od chvíle, kdy se v roce 2013 objevil její rap-folkový debut Generácia Y, těžko hledat někoho jiného, kdo by v písních tak přesně popsal zkušenosti mladé ženy v desátých letech. Zachytila, jak technologie a sociální sítě proměňují mezilidskou komunikaci a intimitu. Popsala rozpadající se milostné vztahy i jejich nezávaznost a neukotvenost. Vymezovala se vůči sexistickému jednání, věnovala se přijetí samoty i spokojenosti v tom být single. Pokaždé když do života mladých dospělých vstoupil nový fenomén, nebo se jejich životní styl začal proměňovat a přinášel nečekané nejistoty, byla to Katarzia, která si všimla, co zrovna visí ve vzduchu, a uměla o tom napsat píseň.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Výjimkou není ani nové album n5, které vznikalo během pandemických měsíců, a namísto zážitků a prožitků, na něž bylo uplynulé období chudé, přináší ponor do emocí, které mohly na člověka během izolace doléhat. I skladby se tu jmenují úsporně jednoslovně: blizkosť, smútok, pravdu, ticho. „Možná to je depresivní album, ale copak dnes nejsme depresivní všichni?“ ptá se řečnicky Katarzia (vlastním…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc