Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Díky za nic

Jsou na světě místa, kde není nic zajímavého, a tak tam nikdo nechodí. Do míst, kde něco zajímavého je, naopak většinou chodí davy. Skromnými a vzácnými jedinečnostmi jsou místa, kde toho je zajímavého hodně, ale kam nikdo nechodí, protože ta místa se tváří jakoby nic.

To dělá lesnatý kopcovitý flek uprostřed mapy Čech, známý jako Brdy. Lesy jsou tu hluboké, v nich jsou schovaná lučiska a paseky, ve větších výškách chodíte kolem závratně barevných vřesovišť, každé dva měsíce nabízí jiné barvy. Botanici a entomologové jsou ze zdejšího kusu světa nadšení. Armáda z tohoto bývalého cvičiště pomalu a jistě ustupuje, na podzim už můžete udělat leckde i pár kroků pro hřib mimo značené cesty bez obavy z nevybuchlé munice. A přesto tu chodí hrozně málo lidí. Lišky a jezevci, které tu vidíte mnohem snáz než kdekoli jinde, to vítají, ale je to prostě div. Kus území, jež nahlas volá po obvyklém turisticko-relaxačním zužitkování, ale vzdoruje mu. Především proto, že jeho obyvatelé vzdorují s ním.

Z Prahy dojdete k brdskému úpatí pěšky za den. Ne moc brzy ráno dojedete na konečnou jednoho městského autobusu, jdete po červené a ne moc pozdě večer jste tam. Z Plzně to samé, jen musíte trolejbusem a jít po jiných barvách. Podél severního a východního okraje vede dálnice. Tolik k „dopravní dostupnosti“. Ale pokud tam skutečně dojdete večer, budete se divit: co teď? Spát ve stanu se v chráněné oblasti nesmí, a ať už přijdete z jakékoli strany, o kempy a penziony zakopávat nebudete.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.