Evropská unie má ve své DNA zapsaných několik nevyjasněných rozporů, které čas od času vyplavou na povrch. Patří mezi ně třeba to, jestli má být Unie jen zónou volného obchodu, nebo se blížit soustátí, jež má větší ambice než jen hladký provoz na vnitřním trhu.

Možná vás napadne, že to už bylo vyřešeno. Unie přece uvaluje sankce na cizí režimy a není to kvůli ochraně zboží, má svého představitele pro zahraniční a bezpečnostní otázky a tak dále. To je všechno pravda, „majiteli“ zahraniční politiky jsou ale pořád jednotlivé státy, ne společné instituce. Platí tu jednomyslnost, právo veta, a bez vůle národních vlád se nestane nic.

S tím souvisí další nevyjasněná otázka: Je EU společenstvím sdílených hodnot, nebo jen kodifikovaných pravidel? Základní smlouva několik hodnot zmiňuje – svobodu, demokracii, vládu práva… –, ale je tomu tak i v praxi?

Minulý týden zemřela v Polsku druhá žena na zdravotní komplikace způsobené tím, že jí lékaři odmítli včas odstranit z těla mrtvé plody (Agnieszka T. čekala dvojčata) kvůli obavám z následků takového kroku po zpřísnění protipotratového zákona. Případ otřásá Polskem a sociálními sítěmi, EU, její instituce, mlčí.

Obzvlášť nesrozumitelně to působí pro návštěvníka twitterového profilu jinak velmi komunikativní předsedkyně Evropského parlamentu. Roberta Metsola hostila ženu přeživší holokaust a pronesla k výročí osvobození Osvětimi silný projev, opakovaně sdílela videa na podporu běloruské opozice. K právu Polek žít však neřekla a…

1_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1255

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte