Raketu, která dopadla v úterý na polské území a zabila dva lidi, nejspíše neodpálila ruská armáda, ale ukrajinská protivzdušná obrana v reakci na masivní ruský raketový útok. Byla tak zažehnána hrozba přímého zapojení zemí NATO jako reakce na ruskou agresi, ale incident naléhavě upozornil na zásadní budoucí souboj. Moskva se už více než měsíc pokouší pozemní porážky zvrátit raketovými útoky na ukrajinské civilní cíle a energetickou infrastrukturu a doufá, že nastávající zima a nedostatek energie zlomí odpor Ukrajinců. „Pokud se nám podaří přežít zimu, příští rok zvítězíme,“ popsal situaci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Je to vzkaz, který má povzbudit Ukrajince, aby i v nelidských podmínkách neztratili naději. Spojenci, kteří se na stranu Ukrajiny postavili s vědomím, že u Kyjeva, Charkova a Chersonu se bojuje za svobodu Evropy, tak mají ve svém vlastním zájmu přehledný úkol: pomoci Ukrajincům zimu přežít. Aby tuto misi mohli splnit, musejí odolat rozkladu na domácí frontě a přežít svou zimu sami.

Co máme na skladě

Klíčové pro přežití ukrajinské zimy budou další dodávky protivzdušných systémů, které dokážou ničit ruské rakety. Tato pomoc Západu bude možná jen do chvíle, dokud přesuny systémů na Ukrajinu neohrozí schopnost bránit vzdušný prostor zemí NATO. Země východního křídla Aliance dodaly většinu svých protivzdušných systémů na Ukrajinu a už na svém obranném „skladě“ nic volného nemají. Pomoc přichází i z dalších zemí jako Německo, Velká Británie,…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3064

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte